Výskum ukazuje, že očkovanie proti chrípke nezabraňuje úmrtiam starších ľudí

28.10.2012 08:31

Minnesota Public Radio news - 27.IV.2010 - Lorna Benson

 

       Pôvodný článok "Research suggests flu vaccine doesn't prevent deaths among the elderly"
       z angličtiny preložil Ing. Marián Fillo.

 

ilustračný obrázok - očkovanie proti chrípke       Ak je hlavným dôvodom očkovania proti chrípke zníženie úmrtnosti na chrípku, tak očkovanie zlyhalo - prinajmenšom u ľudí nad 65 rokov. Rastúce množstvo výskumov ukazuje, že kvôli starnutiu imunitného systému nefunguje očkovanie proti chrípke u starších ľudí tak dobre. A to je práve tá skupina obyvateľov, ktorá má najvyššiu pravdepodobnosť úmrtia na chrípku a súvisiace príčiny. Toto odhalenie bolo natoľko znepokojujúce, že predstavitelia verejného zdravotníctva sa nepodelili o túto informáciu so širokou verejnosťou, hoci niektoré z týchto skorších zistení boli zverejnené vo vedeckej literatúre už pred niekoľkými rokmi.

       Michael Osterholm, riaditeľ Strediska pre výskum prenosných ochorení a súvisiacu politiku pri Minnesotskej univerzite (University of Minnesota's Center for Infectious Disease Research and Policy) povedal v utorok (27.IV.2010 - pozn. prekl.), že je čas na otvorenejšiu debatu o očkovaní proti chrípke a o tom, že nechráni starších ľudí. Osterholm tiež vyzval svojich kolegov, aby podporili pokusy o vytvorenie novej, účinnej vakcíny:

"Tých 36.000 úmrtí (ročne v USA - pozn. prekl.), o ktorých hovoríme u chrípky a kvôli ktorým chceme, aby sa ľudia v snahe predísť im dali zaočkovať proti chrípke, naozaj nenastane. A mali by sme to čestne povedať."

       Časťou problému je, že s tým, ako naše imunitné systémy s pribúdajúcim vekom slabnú, tá istá vakcína, čo vyvolá v našom tele silnú imunitnú odpoveď v 20 rokoch života, vyvolá len slabú reakciu v 60 či viac rokoch. Slabšia reakcia môže byť dostatočná na akú-takú ochranu pred chrípkou u zdravého staršieho človeka. Zistené údaje však ukazujú, že nestačí na zabránenie úmrtiu u väčšiny vetchých starcov, ktorí každý rok zomierajú na príčiny, spojené s chrípkou. Osterholm povedal, že myšlienka, že očkovanie proti chrípke nechráni starších ľudí pred úmrtiami, znie takmer ako rúhanie a pripustil, že ani on sám tomu na prvýkrát nechcel uveriť. Ale - ako hovorí - tento nový výskum je nespochybniteľný a tieto údaje musí zdravotnícka politika zohľadniť:

"Viem, že pre niektorých ľudí bude veľmi ťažké pochopiť, že mnohé z toho, čo sme urobili, malo len veľmi malý (ak vôbec nejaký) dopad na úmrtnosť starších ľudí."

       Osterholm povedal, že predchádzajúce štúdie, ktoré ukazovali, že očkovanie proti chrípke zabráni polovici všetkých úmrtí u starších ľudí, boli pokrivené niečím, čo sa nazýva "skreslenie výberom" ("selection bias"), teda chybou, ktorá bola urobená pri výbere starších ľudí do výskumu, čo viedlo k prekrúteným a nespoľahlivým zisteniam.

       Lisa Jackson, lekárka zo Skupinového zdravotného strediska pre zdravotnícke štúdie (Group Health Center for Health Studies) v Seattle, bola jednou z prvých výskumníkov, ktorí spochybnili myšlienku, že očkovanie proti chrípke pomáha predchádzať polovici všetkých úmrtí starších ľudí.

"Chrípka spôsobuje v priemere len okolo 5% úmrtí starších ľudí počas zimných mesiacov. Takže aj keby bola vakcína úplne dokonalá, mohla by zabrániť nanajvýš 5% úmrtí. Takže ak vykazujete rozdiel 50%, musí byť vo veci niečo iné."

       Prvou vecou, ktorú Lisa Jackson urobila, bola analýza predchádzajúcich štúdií. Chcela zistiť, či očkovaní ľudia mali nižšiu úmrtnosť aj počas tej časti roka, kedy chrípkové vírusy nekolujú. Zistila, že mali nižšiu úmrtnosť aj počas týchto období roka. Hovorí o tom:

"Tak to bolo poriadne šokujúce zistenie."

       Jej zistenia znamenali, že pravdepodobne nejaký iný činiteľ než očkovanie proti chrípke znížil riziko úmrtia u očkovaných ľudí. Tieto zistenia však stále nedokázali, že očkovanie proti chrípke je neúčinné.

       Na otestovanie tejto hypotézy vypracovala Lisa Jackson inú štúdiu, ktorá skúmala konkrétne úmrtia na zápal pľúc. Zápal pľúc je bežnou komplikáciou ťažkej chrípky. Lisa Jackson sa pokúsila odstrániť problémy, ktoré mali výskumníci z predchádzajúcich štúdiách so skreslením výberom. Odmietla teda pacientov s oslabeným imunitným systémom. Prezrela tiež zdravotné záznamy pacientov, aby sa uistila, či účastníci jej štúdie skutočne mali zápal pľúc a zahrnula do štúdie aj ambulantne liečených pacientov navrch k pacientom hospitalizovaným. Po zohľadnení všetkých týchto činiteľov Lisa Jackson zistila, že nebol žiadny rozdiel medzi úmrtiami na zápal pľúc medzi očkovanými a neočkovanými ľuďmi. Hovorí k tomu:

"Myslím si teda, že sme urobili to najlepšie, čo sme urobiť mohli, ale nevideli sme žiadny účinok."

       Zistenia Lisy Jackson neboli prijaté s ováciami. Dva vedecké časopisy v USA odmietli zverejniť jej štúdiu o zápale pľúc, až kým britský časopis Lancet nakoniec súhlasil s jej zverejnením. Odvtedy je o niečo ľahšie spochybňovať účinnosť očkovania proti chrípke, keďže sa objavili ďalšie výskumy, čo potvrdzujú zistenia Lisy Jackson. Pre niektorých výskumníkov je však tento problém stále otázny. Kris Ehresmann, riaditeľka Odboru epidemiológie prenosných ochorení Oddelenia prevencie a kontroly na Ministerstve zdravotníctva štátu Minnesota (Infectious Disease Epidemiology, Prevention and Control Division, Minnesota Health Department), povedala:

"Viete, ak každý hovoré, že nebo je modré, nebo je modré, a potom vidíte štúdiu, ktorá hovorí, že nebo je zelené, ľudia sa tomu trochu priečia, trochu viac to spochybňujú."

       Kris Ehresmann povedala, že údaje Lisy Jackson sú dobré údaje, ale sťažuje to jej prácu:

"Vítam tieto údaje ako vedec. Ale ako niekto, kto robí aj komunikáciu a oznamovanie verejnosti, ich až tak veľmi nevítam, pretože je komplikovanejšie sprostredkovať tieto veci verejnosti."

       Ehresmann sa obáva, že ak budú tieto údaje zverejnené, ľudia si budú myslieť, že na očkovanie proti chrípke nie je dôvod. Povedala, že tu je silný výskum, ktorý ukazuje, že očkovanie proti chrípke je veľmi účinné u mladších ľudí. A pre tých nad 65 rokov, ako hovorí, očkovanie pravdepodobne má nejaký účinok pri prevencii chrípky, obzvlášť u zdravých starších ľudí.

       Dr. Ed Belangia z Marshfield Clinic v Marshfielde (štát Wisconsin, USA) súhlasí. Študoval účinnosť očkovania u starších ľudí a detí. Hoci jeho výskum ukázal veľmi premenlivé výsledky - od 10% až cez 50% počas obdobia troch rokov, - je podľa neho jasné, že očkovanie proti chrípke je lepšie ako nič:

"Nikto z nás nehovorí, že súčasná vakcína nie je na nič dobrá alebo že nefunguje. Len sa ukazuje, že nefunguje tak dobre, ako sme si mysleli, a treba sa pozrieť na to, ako ju možno vylepšiť."

       To je aj odkaz, ktorý Osterholm odovzdal celoštátnemu stretnutiu výskumníkov očkovania v Bethesde (štát Maryland, USA):

"Výsledným poučením je, že potrebujeme nové a lepšie vakcíny, ktoré budú účinnejšie fungovať u starších ľudí."

       Osterholm povedal, že už bola započatá sľubná práca na novom type vakcíny proti chrípke. Je členom skupiny výskumníkov, ktorí skúmajú, čo je potrebné na to, aby sa takáto vakcína stala realitou.

       Medzitým bola schválená nová, silnejšia vakcína pre ľudí nad 65 rokov (v USA, nie na Slovensku - pozn. prekl.). Je to v zásade štvornásobná dávka bežnej vakcíny. Bude dostupná túto jeseň (2010 a len v USA - pozn. prekl.).

 


Preklad a zverejnenie tohto článku zabral prekladateľovi vyše 1,5 hodiny čistého času.

Ak sú pre Vás tieto informácie zaujímavé či prínosné, môžete našu činnosť podporiť.

 

Diskusia: Výskum ukazuje, že očkovanie proti chrípke nezabraňuje úmrtiam starších ľudí

och joj...

ela | 28.10.2012

4-nasobna davka beznej vakciny... no parada...

add.

Jozef Šišulák | 28.10.2012

sorry bolo to sobotné vydanie

Plus 1 den

Jozef Šišulák | 28.10.2012

p.Fillo upriamujem Vašu pozornosť na článok na celú stranu p.Krištúfkovej v denníku Plus 1 den,skúste požiadať redakciu o rovnaký priestor pre Vás,som zvedavý na ich reakciu.Ináč kvitujem ich článok o Maroškovi.Tá reakcia p.K. je zrejme naň.Ináč je to stále tá istá demagogia a rétorika ,nič nové,ale veľa neznalých ľudí tomu môže uveriť.

Re:Plus 1 den

Ing. Marián FILLO | 29.10.2012

Článok som videl a chystám komentár, ale bude mi to asi pár dní trvať...

My seniori

Helena | 28.10.2012

A bohužiaľ starší ľudia aj umrú po očkovaní na chrípku. Napr. mojej kamarátky mama, niekoľko hodín po očkovaní umrela. Mala nad 80 rokov a váhu primeranú.

proč nefunguje očkování proti chřipce u starších lidí

MUDr.Ludmila Eleková | 28.10.2012

Mám jednu faktickou poznámku, proč je účinnost tak malá u starších lidí a nemusí mít nic společného s imunitním systémem.
Starší lidé ve většině trpí nadváhou nebo přímo obezitou. Jehla u jakékoli vakcíny není delší než 2-3 cm. Na některých pacientech byste kromě hlavy a krku nenašli místo s tenčí vrstvou podkožního tuku. Vakcína se má píchat do svalu, ne do tuku. je možné, že mnoho očkovaných lidí tedy fakticky očkováno není.
Kromě toho mají obézní jako takoví vyšší úmrtnost, což také může zkreslit údaje. U prasečí chřipky bylo pozorováno, že obézní lidi mají vyšší riziko úmrtí, ale pokud vím nikdo nesledoval rozdíl v účinnosti vakcín mezi obézními a štíhlými jedinci. Možná bychom se dočkali zajímavých výsledků.- Ovšem pak by byl problém, jak to politicky korektně sdělit našim baculatým spoluobčanům.

Re:proč nefunguje očkování proti chřipce u starších lidí

Ing. Marián FILLO | 28.10.2012

Práveže to skúmané bolo a aj oficiálne oznámené v médiách, že účinnosť očkovania proti chrípke je u obéznych nižšia, ak vôbec nejaká. Viď napr. tu:
https://www.pluska.sk/zdravie/zomrel-prasaciu-chripku-hoci-bol-ockovany.html
https://www.ctvnews.ca/flu-vaccines-may-be-less-effective-on-obese-people-1.716253

Re:proč nefunguje očkování proti chřipce u starších lidí

Ing. Marián FILLO | 29.10.2012

Tu som ten druhý článok preložil:
https://www.slobodavockovani.sk/news/ockovanie-proti-chripke-moze-byt-menej-ucinne-u-obeznych-ludi/

Záznamy: 1 - 8 zo 8

Pridať nový príspevok