TV debata Mgr. Zuzana Candigliota vs. prof. MUDr. Jan Janda, CSc. + skupina „Za slobodu v očkovaní“ na VK.com

18.01.2015 20:18

Ing. Marián Fillo

 

       Na českej internetovej televíznej stanici DVTV (Drtinová & Veselovský TV) prebehol duel k navrhovanému šialenému sprísneniu represie voči neočkujúcim rodičom v Česku. Proti sebe si zasadli Mgr. Zuzana Candigliota, právnička Ligy Lidských Práv (LLP) a prof. MUDr. Jan Janda, CSc., popredný český pediater:

       Po nevysvetlených a neodôvodnených represiách zo strany Facebook-u voči niektorým členom diskusných skupín, venujúcich sa (ne)očkovaniu, sme dnes založili skupinu na sociálnej sieti VK.com, kam by sme radi smerovali všetky diskusie okolo očkovania, keďže z technických a právnických dôvodov nie je dosť dobre schodné používať primitívne diskusné fóra (anonymné, bez registrácie, bez notifikácií na nové príspevky), ktoré poskytuje náš web-hosting (WebNode.sk).

       Naša skupina na VK.com sa volá „Za slobodu v očkovaní“ a jej adresa je:

       Skupina je prístupná len prihláseným, ktorí najprv musia požiadať o členstvo. Zároveň sme zriadili aj verejnú stránku „Sloboda v očkovaní“, viditeľnú aj neprihláseným:

       snímka obrazovky z www.slobodaVockovani.sk VK.com je sociálna sieť, podobná svojou funkčnosťou Facebook-u, hoci užívateľské rozhranie je značne iné, takže chvíľu potrvá, kým sa človek preorientuje. Moje prvé osobné dojmy sú, že VK.com je celkovo oveľa prehľadnejšia a rozumnejšie usporiadaná stránka ako Facebook, na ktorom som sa častokrát doslova strácal. Menšou nevýhodou je, že VK.com zatiaľ nie je v slovenčine, je však v češtine. Prihlásiť sa dá aj pomocou účtu na Facebooku, akurát treba zadať heslo, ktoré si z Facebook-ového účtu nevie VK.com prečítať (a tak je to správne).

       Zároveň sme pridali na každú stránku www.slobodaVockovani.sk tlačidlá „Zdieľať na VK.com“ a "Páči sa mi" ("Like") z VK.com. Keďže však WebNode.sk zatiaľ nepodporuje túto sociálnu sieť priamo, nebolo možné dať tieto tlačidlá na obvyklé miesto (automaticky pod každý článok). Preto ich nájdete inde — pod tabuľkou s prehľadom príspevkov za aktuálny mesiac. Pod „lajkovacím“ a „zdieľacím“ tlačidlom je priamy odkaz na našu skupinu na VKontakte.ru (viď obrázok vpravo).

       Sociálnu sieť VKontakte.ru okrem iných využíva aj mesačník Zem & vek: