Tajná vírusová fabrika na Záhorí. Chystanú výrobu slovenskej protichrípkovej vakcíny sprevádza chaos, tajnosti a čudná zmena lokality

15.05.2012 00:00

       Keď pred troma rokmi aj na Slovensko udrela prasacia chrípka, pri ktorej zomierali ľudia, v politických kruhoch začala vznikať vízia zdravotnej sebestačnosti. V snahe nebyť odkázaný na kapacity zahraničných výrobcov, ktorí v čase pandémií dodávajú prioritne na trhy vlastných krajín, chcelo Slovensko naštartovať výrobu vlastnej protichrípkovej vakcíny. Vízia sa dnes dostáva do fázy realizácie. No celú akciu zatiaľ sprevádza chaos, utajovanie a ekonomicky ťažko zdôvodniteľné rozhodnutia.

       [...]

       Pri ostatnej chrípkovej panike v roku 2009 štát nakúpil od spoločnosti Sanofi-Aventis milión vakcín po 7,60 eura. Aj hlbšie v minulosti musel minister zdravotníctva Rudolf Zajac podobne ukázať pripravenosť na vtáčiu chrípku. Štátne hmotné rezervy vtedy nakúpili antivirotikum Tamiflu od spoločnosti Roche pre približne pol milióna obyvateľov. Na lieky a ochranné pomôcky vláda vtedy uvoľnila 870 miliónov korún (29 mil. €). No aj lieku Tamiflu, ktorý nebol určený iba na jeden konkrétny kmeň chrípky, časom uplynul dátum spotreby a bolo ho treba zlikvidovať.

 

       Viac na stránke ZdravéZdravotníctvo.sk.