S poklesom teplôt pribúda chrípky

09.10.2011 15:00

       [...]

       Podľa odborníkov robia ľudia chyby pri chrípke najčastejšie v tom, že chodia do práce, hoci sa necítia dobre. "Ak človek nie je zaočkovaný, nemá protilátky a musí si ich vyrobiť sám svojím imunitným systémom. Je to proces, ktorý spotrebuje obrovské množstvo energie. Ak si človek túto energiu vyčerpá v práci alebo v rámci nejakého programu, ktorého sa nechce vzdať, na obranu jej nemá dosť. Ochorenie sa predlžuje alebo obrana zlyhá. Pacient by mal urobiť všetko preto, aby organizmus mohol v pokoji vyrobiť protilátky," odporúča lekár Peter Lipták.

       Počas chrípkovej sezóny lekári odporúčajú zvyšovať odolnosť organizmu otužovaním, cvičením a dostatočným prísunom vitamínov. "Veľmi dôležité je v tomto období často si umývať ruky vodou a mydlom, lebo až 80 percent infekcií sa prenesie cez ruky. Alebo mať so sebou aspoň dezinfekčný alkoholový gél," doplnil Lipták. Prevenciou je aj očkovanie, odporúča sa najmä chronicky chorým a osobám nad 59 rokov.

 

       Viac na stránke spravy.pravda.sk.

       Viď tiež článok "Vitamín D sa ukázal byť v predchádzaní chrípke oveľa lepší než očkovanie" a ďalšie články v tomto prehľade.