Proti HPV vírusu možno očkovať aj chlapcov

27.11.2013 00:00

       [...]

       HPV môže u mužov môže spôsobiť rakovinu konečníka, úst či hrdla, alebo penisu. Podľa tvrdení Národného centra pre imunizáciu a respiračné choroby z Atlanty v americkej Georgii každý rok lekári diagnostikujú tisíce prípadov rakoviny u mužov, ktorú spôsobil HPV vírus a mnohým prípadom by mohla zabrániť vakcinácia. Vhodné je očkovať chlapcov vo veku od 9 do 12 rokov. Vakcína tiež môže pomôcť predchádzať vzniku genitálnych bradavíc a v neposlednom rade pomôže aj neočkovaným dievčatám tým, že očkovaní chlapci vírus nebudú šíriť.

       Vakcína HPV pozostáva z troch dávok. Najlepšie podľa národného centra chráni dievčatá a chlapcov, ktorí dostanú všetky a majú dostatok času na vytvorenie imunity skôr, než začnú byť sexuálne aktívni. Navyše účinnosť očkovania je vyššia u mladších detí. Neznamená to však, že po tomto veku je už neskoro. V stanovisku Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti sa uvádza, že je účinná až do veku 45 rokov.

 

       Viac na stránke Špuntík.Zoznam.sk.

       K tomu viď článok Poradný výbor CDC vyhlásil, že mladí chlapci by mali byť očkovaní proti vírusu HPV, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice.