Pozor na meningokoka! Ohrozené sú najmä deti

29.09.2012 00:00

       [...]

       Baktériová meningitída je teda predovšetkým ochorenie malých detí a mládeže. Liečba musí byť nasadená okamžite na jednotke intenzívnej starostlivosti a podlieha špeciálnemu režimu pod silnými dávkami antibiotík a kontrole životne dôležitých funkcií organizmu.

        Po zistení pôvodcu meningitídy liečba pokračuje špecifickými liekmi. Očkovanie proti meningokokom patrí medzi dlhoročné priority výskumných vedeckých tímov. Prvé pokusy siahajú až do roku 1908, avšak prvá vakcína bola uvedená na trh až v roku 1969. Na svete existuje viacero vakcín, pričom niektoré sa používajú aj na Slovensku. Ochranné protilátky vzniknuté na základe takéhoto očkovania počas pár mesiacov až niekoľkých rokov opäť zanikajú.

 

       Viac na stránke Noviny.sk.

 

Poznáma redakcie:

       Ako sa možno dovtípiť z pätičky webovej stránky ("Created by Snowball Communications | Táto stránka je podporená spoločnosťou GlaxoSmithKline Slovakia"), ide len a len o reklamnú kampaň výrobcu vakcín GlaxoSmithKline a so skutočnou hrozbou meningokokov, ktorých nositeľmi sú rádovo desiatky percent obyvateľstva bez toho, že by im tieto baktérie spôsobovali akékoľvek problémy, to očividne nemá nič spoločné. Je to len oneskorená reakcia na európske schválenie novej vakcíny proti pneumokokom od GSK: Nimenrix.

       Viď tiež články "Očkovanie proti meningokokom je snáď jedným z úplne najzbytočnejších" a "Meningokoky a očkovanie proti nim".