Povinné očkovanie: Dokedy bude štát trestať rodičov, ktorí ho odmietnu?

15.08.2013 00:00

       Ak sa rodičia nechcú dať svoje dieťa zaočkovať, štát ich trestá vysokými pokutami. Pokutu dostane aj lekár, ak takého rodiča nenahlási.

       Štát sa správa zvláštne. Tam, kde by reálne represia pomohla, na nej netrvá a správa sa benevolentne, v prípade očkovania je však vytrvalý a mimoriadne aktívny. Ak rodičia povinné očkovanie z rôznych príčin odmietnu, veľmi rýchlo ich potrestá. Určite si tu niekto povie, že pokuta 33 eur nie je pre rodinu likvidačná, ale je tento prístup férový, ak štát nevie uložiť napríklad pokutu stavebníkovi čiernej stavby alebo nevie prinútiť svedkov či dokonca obžalovaných, aby sa postavili pred súd?! Mimochodom, súhrnná pokuta za odmietnutie povinného očkovanie je 331 eur. Lekár je na základe platných zákonných noriem v SR povinný nahlásiť odmietnutie očkovania na príslušný Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ). Ak to neurobí, hrozí mu pokuta od 165 do 16 596 eur!

       V poslednom období sa čoraz častejšie vedú diskusie o tom, či má zmysel prostredníctvom štátu rodičov nútiť, aby svoje deti dávali povinne očkovať. Nie každému sa totiž táto povinnosť pozdáva, odporcovia povinného očkovania poukazujú na skutočnosť, že vyspelé Európske štáty túto povinnosť dávno prenechali na slobodné rozhodnutie rodičov, ktorí za dieťa berú plnú zodpovednosť.

       Prečo na Slovensku vlastne povinné očkovanie existuje? Akú otázku týkajúcu sa očkovania, momentálne riešia na Ústavnom súde SR? A kedy má padnúť verdikt?

       Celý článok si prečítajte v najnovšom čísle časopisu ŽIVOT.

       V predaji je od stredy 14. augusta.

 

       Viac v časopise Život č. 33/2013.