Očkovanie nie je všeliek, chrípku treba vyležať

07.10.2011 21:00

       [...]

       Lekári odporúčajú očkovanie najmä imunologicky rizikovým skupinám, ako sú malé deti, mladí ľudia tesne nad osemnásť, tehotné ženy a seniori, najmä tí, ktorí trpia srdcovo-cievnymi ochoreniami, cukrovkou, ochoreniami pľúc alebo napríklad poruchami imunity. Odborníci však zdôrazňujú, že vakcína účinkuje proti vírusu alebo mikroorganizmu, proti ktorým bola vytvorená. Ak sa teda pridruží infekcia aj inými vírusmi alebo baktériami, dôsledkom môžu byť aj závažné komplikácie.

       Kedy sa môžem nechať zaočkovať:

  1. Očkovanie je vhodné zrealizovať zhruba do polovice decembra, prípadne aj neskôr, závisí to od vývoja epidemiologickej situácie.
  2. Zaočkujú vás len vtedy, ak netrpíte žiadnou infekciou horných dýchacích ciest. S očkovaním počkajte aj vtedy, ak máte pocit, že na vás „niečo lezie“. Očkovať sa nechajte len pri pocite plného zdravia.
  3. Očkovanie odložte aj v prípade, ak sa vo vašom blízkom okolí (rodina, práca) objavili prejavy chrípky.
  4. Podávanie očkovacej látky závisí od veku: u detí od šiestich do 35 mesiacov sú to dve dávky po 0,25 ml počas 4 týždňov, u detí od 36 mesiacov do deviatich rokov dve dávky po 0,5 ml počas 4 týždňov, pokiaľ proti chrípke ešte neboli očkované. U ostatných je to jedna dávka vakcíny ročne.

 

       Viac na stránke Primar.sk.

       Viď tiež článok "Pravda o očkovaní proti chrípke" a ďalšie články v tomto prehľade.