Noviny TV JOJ informovali 12.I.2012 o chybe ružinovskej nemocnice, keď očkovala proti TBC po 1.I.2012

15.01.2012 18:02

Ing. Marián Fillo

 

       Noviny TV JOJ sa vo štvrtok 12.I.2012 druhýkrát venovali prípadu očkovania proti tuberkulóze PO zrušení tohto povinného očkovania. V prvej reportáži v piatok 6.I.2012 odkázalo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky (MZ SR) redaktorov na Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR), ktorý sa vyjadril, že sa najprv poradí s právnikmi, a tí sú k dispozícii len v pracovné dni (tzn. najbližšie v pondelok 9.I.2012). Vo štvrtok 12.I.2012 už dostala TV JOJ odpoveď aj od ÚVZ SR. Medzitým mamička poškodeného bábätka podala sťažnosť ružinovskej nemocnici, MZ SR i Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS).

       Opäť Vám prinášame textový prepis reportáže pre prípad, že si nemôžete prehrať záznam v archíve TV JOJ, napr. ak si našu stránku čítate na mobilnom telefóne. Reportáž sme vystrihli a umiestnili aj na YouTube.com, takže aj po zmazaní z archívu TV JOJ o niekoľko dní/týždňov bude naďalej dostupná (viď nižšie).

 


 

moderátor Ján Mečiar: "Dieťa panej Jany v Bratislave zaočkovali proti tuberkulóze v čase, keď sa už deti očkovať proti tejto chorobe povinne nemajú. Dnes sa k tomuto prípadu vyjadril Úrad verejného zdravotníctva."

redaktorka: "René sa pani Jane narodil 29.XII.2011. O 4 dni neskôr, teda 2.I.2012 jej syna zobrala z náručia sestrička so slovami, že podstúpi screening. Keď jej ho ale doniesli, zaočkovaný bol aj proti tuberkulóze."

mamička poškodeného bábätka: "Vyhláška vyšla ešte 30.XII.2011, čiže účinnosť bola od 1.I.2012, a dieťa mi zaočkovali vlastne už deň po zrušení tohto povinného očkovania, a to bez môjho vedomia, bez môjho informovaného písomného súhlasu."

redaktorka: "My sme už vtedy oslovili právneho experta. Ak priamo v texte vyhlášky alebo v prechodnom ustanovení nie je napísané, na ktoré deti s dátumom narodenia sa vzťahuje stará legislatíva, platí tá nová. Dnes to potvrdil aj Úrad verejného zdravotníctva."

hovorkyňa ÚVZ SR Lenka Šramková: "Dňom 1.I.2012 nadobudla účinnosť vyhláška, že sa ruší očkovanie novorodencov proti tuberkulóze od 1.I.2012."

redaktorka Eva Bariová: "Prípadom pani Jany sa preto bude zaoberať Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou."

hovorkyňa univerzitnej nemocnice Danica Lehotská: "Ak však vznikli na strane zákonných zástupcov akékoľvek výhrady voči postupu nemocnice, je samozrejmé, že na základe ich žiadosti Univerzitná nemocnica Bratislava prešetrí konkrétny prípad."

hovorkyňa ÚDZS Radoslava Muchová: "Úrad požiada ministerstvo ako tvorcu vyhlášky o povinnom očkovaní o stanovisko. Na základe tohto úrad vykoná dohľad nad poskytovaním zdravotnej starostlivosti. Ak úrad dohľadom zistí pochybenie v liečbe, môže nemocnici uložiť pokutu až do výšky 9.958,- €."

redaktorka: "Ak však odškodné budú chcieť aj rodičia, obrátiť sa musia na súd."

redaktorka Eva Bariová: "Eva Bariová, televízia JOJ."

 

 


Napísanie a zverejnenie tohto článku trvalo správcovi www.slobodaVockovani.sk približne 1 hodinu čistého času.

Ak sú pre Vás tieto informácie zaujímavé či prínosné, môžete našu činnosť podporiť.