Reportáž z Demonštrácie za slobodu v očkovaní v Košiciach 5.VI.2013

07.06.2013 01:12

Beáta Jelinková

 

       V stredu 5.VI.2013 o 16:30 sa pri OD Tesco v Košiciach na Hlavnej ul. uskutočnila avízovaná Demonštrácia za slobodu v očkovaní.

       Zhromaždilo sa asi 100 ľudí, deti nepočítajúc. Ďalší ľudia sedeli na vonkajších terasách reštaurácií a počúvali, keďže sme mali megafón. Veľa z nich potom prišlo podpísať petíciu. Odhadom sa pri nás zastavilo asi ďalších 100 náhodných okoloidúcich. Všetkých zaujímalo čo sme prezentovali, čítali si náš info-plagát, pýtali si letáčiky, so záujmom s nami diskutovali...

info-panel

       Bola som milo prekvapená, že aj ľudia vo veku okolo 60 už mali info o rizikách očkovania a rovno prišli s tým, ze chcú podpísať, že si o téme všeličo naštudovali. Veľakrát sme si vypočuli aj príbehy poškodení zdravia po očkovaní v rodinách týchto ľudí.

pochod demonštrantov, v pozadí dóm sv. Alžbety       Jedine jeden pán - celý v bielom kostýme (skoro ako lekár :o)) - nervózne vykrikoval, keď mala jedna demonštrantka výborný prejav, že: "Tá je asi neočkovaná, lebo je besná!!!". Tak sme sa pobavili. Ešte registrujem jednu pani, vek určite okolo 75 a viac, ktorá len skonštatovala, že dovtedy budeme proti očkovaniu, kým sa všetky choroby nevrátia.

       Nádherne svietilo slniečko, popred prednášajúcim Mariánom Fillom sa deti čľapkali v potôčku čo tečie Košicami. Účastníci, ktorých vek sa pohyboval okolo 30 rokov držali nad hlavami asi 7-8 transparentov.

       Na protest prišli aj ľudia z Prešova, Spišskej Novej Vsi, Popradu, Žiliny či Dolného Kubína.

       Po asi hodinke oboznamovania ľudí so situáciou okolo neslobody v očkovaní v našom parlamente sa sprievod prešiel od OD Tesco po Dóm sv. Alžbety a po druhej strane ulice naspäť. Počas pochodu demonštranti kričali heslá ako: "Nechceme lekárov-udavačov" či "Nie sme ovce! Chceme mať na výber - chceme slobodu v očkovaní!".

       Dve sme ostali pri stolíkoch s podpisovými hárkami Petície za slobodnú voľbu v očkovaní. Tam sme zatiaľ rozdávali okoloidúcim, ktorí o náš protest prejavili záujem, letáčiky - dva druhy letákov o očkovaní (posledné zásoby nášho prvého letáka z roku 2010, ako aj obsiahlejší, aktuálnejší, zatiaľ však len čierno-bielo a bez obrázkov nakopírovaný nový leták), tretí bol na vysielanie rádia Slobodný vysielač, kde sa pretriasajú témy, o ktorých v iných rádiách debatovať nechcú... alebo nesmú.

       Kým ostatní obišli mesto, vkuse sa pri nás niekto pristavoval a pýtal sa, informoval, podpisoval petíciu. Mám z toho dobrý pocit. Vidno, že ľudia nie sú ovce, snažia sa pátrať po informáciách z jednej aj druhej strany.

       Obďaleč (naprostred cesty, pred Ústavným súdom Slovenskej republiky) nás strážilo jedno policajné auto :o))), na rohu ďalší dvaja policajti. Všetko prebehlo v pohode, nevyskytol sa žiaden provokatér.

polícia pred Ústavným súdom

       Televízia sa neodvážila prísť žiadna, i keď reportáží na tému rizík očkovania v nich našťastie pribúda. Bolo zopár fotografov. Po oficiálnom rozpustení demonštrácie sa pri nás pristavili náhodne okoloidúci fotograf a redaktorka internetového spravodajstva www.KosickeSpravy.sk. Sľúbili nám, že napíšu o nás správu, čo aj promptne splnili:

       Okrem toho teraz prebieha na www.KosickeSpravy.cz aj anketa o slobodnej voľbe v očkovaní. Zapojte sa, prosím, do nej a vyjadrite tak svoj názor na túto tému.

       Debata na stanovišti pokračovala po ukončení protestu ešte minimálne ďalšiu pol hodinu, lebo sa pri nás stále pristavovali ďalší ľudia s otázkami, napr. aj jedna všeobecná lekárka pre dospelých zo Spišskej Novej Vsi, ktorá plne súhlasila s našimi požiadavkami.

pochod Hlavnou ulicou v Košiciach

       Zaujímavé bolo, že ešte doobedu to vyzeralo na silný dážď na celý deň, ale asi dve hodiny pred demonštráciou sa začalo vyjasnievať, až nakoniec krásne svietilo slnko.
Znova sa spustil lejak po mojom príchode domov, okolo 2030.

       Mám z tejto akcie dobrý pocit, že má zmysel ľudí informovať o rizkách očkovania.

 pochod hlavnou ulicou v Košiciach
 

       Fotogalériu z demonštrácie nájdete na stránke:

       Ak ste sa demonštrácie zúčastnili a máte ďalšie fotografie, prípadne aj videá, pošlite nám ich, prosím, e-mailom na protest.kosice.2013@gmail.com. Ak toho je viac a e-mailom to neprejde, vytvorte z nich, prosím, ZIP archív a nahrajte ho na www.LeteckaPosta.cz (max 160 MB, rýchle sťahovanie) či www.uloz.to (viac MB, bezplatné sťahovanie pomerne pomalé) a pošlite nám na uvedený e-mail len odkaz na stiahnutie. Vopred srdečne ďakujeme za všetky zaslané fotky, prípadne videá.
 


Zverejnenie tohto článku (pravopisná, typografická a štylistická úprava + spracovanie fotografií) zabralo šéfredaktorovi www.slobodaVockovani.sk približne 2 hodiny čistého času.

Ak sú pre Vás tieto informácie zaujímavé či prínosné, budeme radi, ak našu činnosť podporíte.

 

Diskusia: Reportáž z Demonštrácie za slobodu v očkovaní v Košiciach 5.VI.2013

Re:Banska Bystrica

Ing. Marián FILLO | 09.06.2013

Vymysli vhodný termín (ideálne až po prázdninách), symboliku (v BB možno napr. pred miestnou pobočkou STV (vlastne už RTVS) za to, že nedáva absolútne nijaký priestor neočkovačom), detaily (napr. stretnutie + reč na nám. SNP pri morovom stĺpe), zvyšok sa dohodneme - odovzdáme know-how - ideálne pri osobnom stretnutí, keď budem najbližšie v BB, ak ma zase pozvú do slobodného vysielača, alebo ak pôjdem s dcérkou (prípadne aj zvyškom rodiny) k rodičom do BR.

Re:Re:Banska Bystrica

Radomíra | 10.06.2013

Oukej, mozme sa stretnut a uvidime :)

Re:Re:Re:Banska Bystrica

Ing. Marián FILLO | 10.06.2013

OK, Radka,

tak mi napíšte na sloboda.v.ockovani@gmail.com a dohodneme čas a miesto prípravného osobného stretnutia.

Skvelá demonštrácia

Andrea | 09.06.2013

Bola to veľmi pozitívna a užitočná akcia. Pre zúčastnených to bola jednak možnosť prejaviť si vzájomnú podporu v snažení dosiahnuť slobodnú voľbu v očkovaní a zároveň možnosť ukázať, že prejav odporu voči povinnému očkovaniu sa vie presunúť až na ulicu v prípade, že by sa zmeny v legislatíve začali uberať smerom, ktorý by priniesol stratu možnosti bezvýhradne rozhodovať o svojom tele a vznikla by zákonom daná povinnosť nechať si vpraviť do tela jedovatý koktejl s množstvom nežiadúcich účinkov a to len z preventívnych dôvodov. Ako to bolo napísané na niektorých transparentoch - nie sme majetkom štátu a ani naše deti nie sú majetkom štátu. Reakcie a záujem okoloidúcich ukázali, že toto je správna cesta. Verím, že sa inšpirujú aj ďalší, v iných mestách, vrelo odporúčam takúto skúsenosť.

<< 1 | 2 | 3 | 4

Pridať nový príspevok