Japonské ministerstvo zdravotníctva prestalo odporúčať očkovanie proti HPV

16.06.2013 10:21

The Japan Times News15.VI.2013

 

       Pôvodný článok Cervix vaccine issues trigger health notice
       z angličtiny preložil Ing. Marián Fillo.

 

       Ministerstvo zdravotníctva Japonska vydalo celoštátny obežník o tom, že očkovanie proti rakovine krčka maternice (v skutočnosti ide o očkovanie proti ľudskému papilómovému vírusu = Human Papilloma Virus = HPV ― pozn. prekl.) by už nemalo byť odporúčané pre dievčatá vo veku 12 až 16 rokov, pretože bolo nahlásených niekoľko nežiaducich reakcií na príslušné očkovacie látky.

       „Je potrebné okamžite zozbierať informácie, aby sme zistili, ako často sa tieto nežiaduce účinky vyskytujú,‟ povedala Mariko Momoi, predsedníčka výboru pri Ministerstve zdravotníctva, práce a sociálnych vecí Japonska, ktorý rozhodol o pozastavení odporúčania. Mariko Momoi je zástupkyňou riaditeľa Medzinárodnej univerzity zdravotníctva a sociálnych vecí.

       Očkovanie proti HPV bolo pridané do očkovacieho kalendára nedávno ― po nadobudnutí platnosti novely Zákona o preventívnom očkovaní v apríli 2013. V Japonsku je rakovina krčka maternice druhým najčastejším druhom rakoviny (hneď po rakovine prsníka) u žien vo veku 20 až 39 rokov a odhaduje sa, že postihne ročne takmer 9.000 žien.

       Napriek tomuto obežníku, vydanému v piatok (14.VI.2013), väčšina krajských vlád pravdepodobne naďalej ponechá toto očkovanie na zozname plne hradených očkovaní. Istý ministerský úradník však povedal, že zaočkovanosť istotne prudko klesne.

       V Japonsku (i na Slovensku ― pozn. prekl.) sa používajú dve očkovacie látky proti HPV: Cervarix od spoločnosti GlaxoSmithKline z Veľkej Británie a Gardasil (na Slovensku sa predáva pod značkou Silgard ― pozn. prekl.) od spoločnosti MSD (= Merck, Sharp & Dohme) z USA, kde pôsobí pod značkou Merck & Co.

Mika Macufudži (v strede) odpovedá na otázky novinárovMika Macufudži (v strede fotografie), predstaviteľka Združenia rodičov obetí očkovania proti HPV, odpovedá na otázky novinárov na japonskom ministerstve zdravotníctva v piatok 14.VI.2013.

       46-ročná Mika Macufudži, predstaviteľka Združenia rodičov obetí očkovania proti HPV, povedala, že toto rozhodnutie výboru ministerstva zdravotníctva je „veľkým krokom vpred‟. Jej dcéra, očkovaná Cervarixom v roku 2011, už nedokáže chodiť a teraz je na vozíčku. Toto združenie požaduje úplné zastavenie tohto očkovania.

       Spomínaný výbor sa vyjadril, že je vysoko pravdepodobné, že dlhodobá bolesť bola spôsobená niektorou z týchto očkovacích látok. Dospel k záveru, že aktívne odporúčanie očkovania proti HPV preto treba stiahnuť, až kým nebudú k dispozícii úplné údaje o jeho nežiaducich účinkoch.

       Ministerstvo povedalo, že toto je druhýkrát, čo pozastavilo odporúčanie k plošnému očkovaniu. Prvýkrát sa tak stalo, keď v roku 2005 vyvstali problémy s očkovaním proti japonskej encefalitíde.

       V roku 2011 však bolo kvôli úmrtiam štyroch detí zhruba na mesiac pozastavené očkovanie vakcínami Prevenar od firmy Pfizer a ActHib od firmy Sanofi Pasteur.

       Výbor sa sústredil na 38 dievčat, očkovaných proti HPV, ktoré hlásili rozsiahle bolesti. Po zvážení načasovania ich príznakov dospel výbor k záveru, že príčinnú súvislosť s očkovaním v mnohých prípadoch nemožno vylúčiť.

       Doposiaľ bolo hlásených 245,1 nežiaducich účinkov v prepočte na milión očkovaných osôb po očkovaní Cervarixom a 155,7 na milión očkovaní Gardasilom ― čo je viac než u dvoch iných vakcín, ktoré sa týkajú oboch pohlaví a ktoré boli pridané do očkovacieho kalendára približne v tom istom čase. (Pozn. prekl.: Neviem ako v Japonsku, ale na Slovensku sa hlási menej než 1% skutočného počtu nežiaducich účinkov. Okrem toho, základné očkovanie proti HPV pozostáva z troch dávok, takže počet nežiaducich účinkov v prepočte na milión očkovaných osôb bude zrejme o poznanie vyšší.)

       Hlásení nežiaducich účinkov tých druhých dvoch vakcín bolo 89,1 na milión očkovaní u pneumokokových vakcín a 67,4 na milión očkovaní u vakcín proti japonskej encefalitíde.

 


Preklad a zverejnenie tohto článku zabrali prekladateľovi približne 1,5 hodiny čistého času.

Ak sú pre Vás tieto informácie zaujímavé či prínosné, budeme radi, ak našu činnosť podporíte.

 

Diskusia: Japonské ministerstvo zdravotníctva prestalo odporúčať očkovanie proti HPV

očkovanie proti HPV

stara mama | 16.06.2013

Fakt by ma zaujímalo či existujú nejaké štatistiky, či toto očkovanie je naozaj také účinné a ochránilo tých očkovaných, nejak sa mi tomu nechce veriť...,

Re:očkovanie proti HPV

Ing. Marián FILLO | 17.06.2013

Samozrejme, že nejestvujú také štatistiky, pretože inkubačná doba rakoviny krčka maternice je okolo 15 rokov a vakcíny sú na trhu len od roku 2006, tzn. zatiaľ nie je šanca potvrdiť/vyvrátiť, či je toto očkovanie vôbec nejak účinné.

Re:Re:očkovanie proti HPV

martina | 18.06.2013

Testuju sa na cievcatach- max. neeticke!!!

Re:Re:Re:očkovanie proti HPV

martina | 18.06.2013

Pardon- malo byt: na dievcatach. ... pisem v pokrocilej nocnej hodine :)

<< 1 | 2

Pridať nový príspevok