Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania žiada o bezodkladné zastavenie povinného očkovania dojčiat proti pneumokokom a tuberkulóze

17.03.2011 13:02

Bratislava - 17.III.2011 - tlačová správa Iniciatívy pre uvedomenie si rizík očkovania

 

       Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania je jediným občianskym združením, ktoré zastupuje občanov uvažujúcich o rizikách očkovania a rodičov detí s následkami po povinnom očkovaní. Zhruba 10% členov sú lekári. Dlhodobo pozorne sledujeme celosvetové medicínske, ekonomické i praktické novinky v oblasti očkovania. Najnovšie zistenia a skúsenosti v prospech našich detí sa už 5 rokov snažíme presadiť aj do slovenskej legislatívy.

       Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania žiada vládu, aby pre vysokú rizikovosť bezodkladne zastavila povinné plošné očkovanie detí proti pneumokokovým invazívnym infekciám a tuberkulóze.

 

Odôvodnenie zastavenia očkovania proti pneumokokovým invazívnym infekciám

 1. Očkovanie proti pneumokokom je z krajín EÚ povinné iba na Slovensku.
 2. Očkovanie bolo zavedené bez analýzy jeho prínosu, vláda ešte len zriaďuje centrum pre sledovanie pneumokokových ochorení.
 3. Už pred zavedením očkovania bol výskyt pneumokokových ochorení v SR jeden z najnižších v Európe
 4. Pneumokokov je okolo 90 druhov, vakcína je určená len proti 10, resp. 13 z nich, pričom nie je známe, ktoré kmene spôsobujú ochorenia na Slovensku.
 5. Nevýrazný pokles výskytu pneumokokových ochorení napriek plošnému povinnému očkovaniu od roku 2009: pneumokokové ochorenia klesli z 51 na 39 prípadov ročne pri 61 tisíc novorodencoch.
 6. Z tohto pohľadu je nákladová efektívnosť očkovania za 10 milionov eur ročne neobhájiteľná; tieto prostriedky by sa mohli využiť na potrebnejšiu zdravotnú starostlivosť – postačovali by na nákup dokonca 3 kusov populárnych operačných robotov Da Vinci (jediný máme práve zapožičaný z ČR) alebo vybavenie až 69 pracovísk na Slovensku klasickou laparoskopiou (teda dostupnosť v každom okresnom meste) alebo ... alebo:
  https://pokus.blog.sme.sk/c/259595/Zdravotnictvo-na-kolenach-my-vsak-riesime-robota-da-Vinci.html
 7. Vakcína firmy Pfizer, ktorou sa plošne očkuje, bola zavedená za podozrivých okolností; kým schválenie bežných liekov trvá aj 100 dní, Prevenar 13 bol schválený za necelý deň. Okolnosti schválenia ministrom Uhliarikom vyvolali v médiách podozrenia z klientelizmu.
  https://ekonomika.sme.sk/c/5739398/vlada-nevie-preco-je-ockovanie-povinne.html
  https://ekonomika.sme.sk/c/5719975/minister-uhliarik-zvyhodnil-pfizer.html
 8. V Japonsku sa aktuálne vyšetrujú úmrtia 4 detí v úzkej časovej súvislosti s podaním vakcíny Prevenar proti pneumokokom. Ďalšie očkovanie detí bolo japonskou vládou okamžite zastavené
 9. Vakcína Prevenar 13 je vo Francúzsku na zozname 76 liekov pod prísnym sledovaním výskytu nežiaducich účinkov
  https://rizikaockovania.sk/spravy/francuzske_pokracovanie_skandalu_pfizer_prevenar_13_2010.html

 

Odôvodnenie zastavenia očkovania proti tuberkulóze

 1. Vakcína proti tuberkulóze je vysokoriziková a navyše neúčinná, čo potvrdili rozsiahle štúdie (predovšetkým známa štúdia z Madrasu). Z týchto dôvodov sa v žiadnej vyspelej krajine nepoužíva, a v niektorých je dokonca zakázaná alebo nedostupná. V EÚ sa používa už jedine na Slovensku a v Bulharsku.
 2. Priemerný výskyt tuberkulózy v EÚ je 17 prípadov na 100.000 obyvateľov, kým na Slovensku je to len 12 prípadov na 100.000 obyvateľov, pričom 83% pripadá na vekovú skupinu nad 40 rokov, čo znamená, že nie je dôvod ohrozovať touto vakcínou štvordňové bábätká.
 3. Aj slovenskí pneumológovia žiadajú zrušenie povinného plošného očkovania detí proti tuberkulóze kvôli vysokému výskytu nežiaducich účinkov.
 4. Zrušenie povinného plošného očkovania detí proti tuberkulóze sme žiadali hromadnou pripomienkou k novele vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR č. 585/2008 Z. z., ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení, v čom nás podporilo minimálne 14 lekárov (celkovo 777 občanov za 2 dni: https://rizikaockovania.sk/leg/leg7-pripomienka.html).
 5. Dňa 20.IV.2010 na rozporovom konaní na Ministerstve zdravotníctva SR sme sa s odborníkmi zhodli na potrebe zrušenia preočkovania proti tuberkulóze v 11. roku života a dostali prísľub, že po vyhodnotení výskytu tuberkulózy za rok 2010 sa opäť stretneme a prerokujeme možnosť úplného zrušenia očkovania novorodencov (https://rizikaockovania.sk/leg/leg8-rozpor.html). Dramatický nárast počtu a závažnosti nežiaducich účinkov očkovania proti tuberkulóze nedovolí čakať na zdĺhavú novelizáciu vyhlášky.
   

       Veríme, že vláda uzná naliehavosť situácie a bezodkladne zastaví povinné plošné očkovanie proti pneumokokovým invazívnym infekciám a tuberkulóze v záujme zdravia našich detí.

 

Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania
www.RizikaOckovania.sk

 

Diskusia: Iniciatíva pre uvedomenie si rizík očkovania žiada o bezodkladné zastavenie povinného očkovania dojčiat proti pneumokokom a tuberkulóze

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok