FDA aktualizoval označenie a bezpečnostné varovania u rotavírusovej vakcíny Rotarix od GlaxoSmithKline

26.07.2013 21:43

examiner.com20.X.2012Jeannie Stokowski-Bisanti

 

       Pôvodný článok FDA updates labeling and safety warning for the Rotarix oral vaccine
       z angličtiny preložil Ing. Marián Fillo.

 

       Americký úrad pre kontrolu potravín a liečiv FDA (U.S. Food and Drug Administration) nedávno oznámil na svojej webovej stránke zmenu v označení a bezpečnostnom varovaní (kontraindikáciách) u vakcíny Rotarix (živá ústami podávaná (orálna) vakcína proti rotavírusom) od GlaxoSmithKline. Na webovej stránke FDA, ktorá bola aktualizovaná 17.X.2012, sa v časti, datovanej „september 2012“, píše:

„V postmarketingovej pozorovacej štúdii, vykonanej v Mexiku, boli pozorované prípady intususcepcie (zapošvenia čriev) v časovej súvislosti do 31 dní po podaní prvej dávky Rotarixu, so zhlukmi prípadov v prvých 7 dňoch.“

schéma - intususcepcia
normal intestine = zdravé črevo; intussusception (intestinal folding) = intususcepcia (zapošvenie čriev); cut-section of small intestine = prierez časťou tenkého čreva

       V podrobnom prehľade zmien v bezpečnostnom označení Rotarixu, schválených Strediskom pre biologické hodnotenie a výskum FDA (FDA Center for Biologics Evaluation and Research) sa dočítame:

„Dojčatá s intususcepciou v anamnéze by nemali byť očkované Rotarixom. V postmarketingovom sledovaní bola zaznamenaná intususcepcia s následným úmrtím po druhej dávke Rotarixu u dieťaťa, ktoré malo intususcepciu po prvej dávke.“

       Podľa https://kidshealth.org je intususcepcia chorobou, ktorá je najčastejšou príčinou návštevy pohotovosti s brušnými problémami u detí do 2 rokov. Kidshealth.org tiež píše:

„Dojčatá a deti s intususcepciou majú silné bolesti brucha, ktoré často začínajú veľmi náhle a spôsobia hlasný úzkostný plač, pričom si dieťa dáva kolená nahor (smerom k hlave). Bolesť je spravidla prerývaná, ale vracia sa a môže ešte zosilnieť.

       ...

       V priebehu ochorenia môže dieťa zoslabnúť, môže dostať horúčku a môžu upadnúť do šoku.

       ...

       Ak intususcepcia nie je liečená, môže spôsobiť vážne komplikácie. Neskorý začiatok liečby zvyšuje riziko komplikácií, ako napr. nevratné poškodenie tkaniva, pretrhnutie čreva, nákazy a smrť.“

       Zdroj: https://www.fda.gov/Safety/MedWatch/SafetyInformation/ucm230397.htm

 


Preklad a zverejnenie tohto článku zabrali prekladateľovi vyše 1,5 hodiny čistého času.

Ak sú pre Vás tieto informácie zaujímavé či prínosné, budeme radi, keď našu činnosť podporíte.

 

Diskusia: FDA aktualizoval označenie a bezpečnostné varovania u rotavírusovej vakcíny Rotarix od GlaxoSmithKline

Senior

Helena | 27.07.2013

Hrozné a pritom vieme aké je dôležité mať v poriadku črevo, črevnú flóru, správne osadenie črevnej flóry baktériami. Ak toto nemáme v poriadku prichádzajú fyzické a psychické problémy. Viackrát som čítala, že črevo je druhý mozog.

asi na tom niečo bude

prdel2 | 28.07.2013

Ja som zas počul, že žalúdok je druhé srdce.

chybička

Veronika | 26.07.2013

Myslím, že máte chybu v datu v článku, september 2013 ještě nebyl, asi má být 2012 :-)

Re:chybička

Ing. Marián FILLO | 27.07.2013

Ďakujem za upozornenie, Veroniko.

Už som to opravil.

Re:Re:chybička

Veronika | 29.07.2013

Jasnačka, já jen, aby si někdo nerýpnul, že je tam nepřesnost

Re:chybička

mach | 28.07.2013

Nepreťažujte Filla :-)

Re:Re:chybička

PlamenoVrhac | 06.08.2013

p. Filla sa neda pretazit. .dobre chladeny procesor s nekonecne vela vlaknami je ako rozbehnuty "vlak".. da sa spomalit ;) ale nie zastavit.. velke dakujem za buduce zdravie nasej par-dnovej dcerky ;) ze sa jej nestane to co mne... v skrtatke. v casovej psotupnosti ... ekzem a alergie => nesportovanie lebo mi vadi vlasny pot s prachom = > slaba imunita a potrhanie kolena co sa dalej vali na druhe atd.. => efektivna zivnotnost tak do 50tky keby som to nezacal menit "konspriracnymi "metodami"".. takto to mozno predlzim ;)

<< 1 | 2

Pridať nový príspevok