Epileptické záchvaty po očkovaní vakcínami Infanrix Hexa (výrobca: GlaxoSmithKline) a Prevenar (výrobca: Pfizer)

21.01.2015 05:02

Tatiana zo Žiliny

 

       Keď sa nám narodil syn (v roku 2009), verila som lekárom a bez študovania sme ho dali očkovat: najprv v pôrodnici proti tuberkulóze (TBC), neskôr nasledovala prvá dávka hexavakcíny Infanrix hexa + vakcíny proti pneumokokom Prevenar.  Po očkovaní proti TBC mal ako veľmi veľa detí dllllho sa hojacu zahnisanú ranu. To však nebolo nič v porovnaní s tým čo sa stalo 7 dní po prvej hexavakcíne.

       Skončili sme na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS) s diagnózou generalizované atonické epileptické záchvaty, ktoré neskôr prešli do tonicko-klonických. Stojíte za postieľkou svojho 5-mesačného drobčeka, ktorým práve zmieta záchvat, dávaju mu kyslík, pretože celý modrie, už z kŕčov nevládze dýchať, rektálne mu podávajú diazepam, ktorý z neho po pár sekundách vystrelí von, tak dávaju ďalší… Záchvat ustupuje, vyčerpaný drobec ani neotvorí oči, hneď zaspí… Po dvoch hodinách sa preberie a kolotoč sa zopakuje znova a znova, a takto celé dva dni…

       Malý je na infúziach. Pre záchvaty mu zakázali jesť, aby náhodou nevracal a nezadusil sa. Mne sa zo šoku a stresu prestalo tvoriť mlieko, aj keď som stále odsávala. Nasadili mu antiepileptickú liečbu. Na tretí deň je to už lepšie, štvrtý deň len 3 záchvaty. Dovolili mi dojčiť, ale malý sa odmietal prisať. Piaty deň bez záchvatov a my uvoľňujeme miesto na JIS vážnejšiemu prípadu.

       Dávajú nás na detské oddelenie a vraj „dávajte si pozor, je tu brušná viróza, s dieťaťom nevychádzajte z izby“. Strávili sme tam zavretí ešte týždeň — už bez záchvatov. S antiepileptikami 2x denne a rektálnym diazepamom pre každý prípad nás pustili domov. Dali nám odporúčanie: „Keby doma dostal záchvat, podajte diazepam a volajte záchranku.“ Vďaka za radu. A čo mám robiť dovtedy, kým záchranka príde, dieťa mi zatiaľ prestane dýchať, zmodrie ako v nemocnici?

       Pomôž si človeče, aj Pán Boh ti pomôže… Tak sme si naštudovali oživovanie dojčiat a dúfali, že to nebudeme potrebovať. Bez diazepamu sme sa z domu nepohli ďalší rok. Postup oživovania dojčaťa s obrázkami sme mali vylepený na chladničke, aby sme náhodou na niečo nezabudli.

       Doma nasledovalo študovanie: Z čoho? Prečo? Odstránili sme mu z dosahu všetky hrajúce a blikajúce hračky, televízor sme zďaleka obchádzali a narazila som aj na ďalšiu možnú príčinu: očkovanie. Pred druhou dávkou hexavakcíny volám neurologičke, že by to mohol mať z očkovania a čaká nás ďalšie. Predpísala diazepam na deň pred aj v deň očkovania, a takto nadopovaný a „ukľudnený“ dostal druhú dávku. Podotýkam, že naposledy mal záchvat v nemocnici a doma nič. Dve hodiny po druhej dávke hexavakcíny opäť dostal záchvat a hodinu na to znova — našťastie len taký slabší, — a hlavne dýchal.

       Neurologička odporučila odklad očkovania do 3 rokov, no my sme vedeli, že končíme a viac do neho nikto nič nedostane. Potom mal ešte o pár mesiacov nejaké tiky hlavičkou do strany, ale nevedeli či je to iná forma záchvatu alebo čo. Po Rivotrile (ktorý by som mu teraz už v žiadnom prípade nepodala) mu to prešlo.

       Ďalšie študovanie nás úplne presvedčilo o správnosti nášho rozhodnutia a druhý syn (narodený v roku 2014) nie je očkovaný vôbec. V psychomotorickom vývoji o dva mesiace predbieha všetky tabuľky.

       Boli sme so starším synom na vyšetrení u jednej úžasnej nezaujatej neurologičky. Po prečítaní všetkých synových správ bola milo prekvapená, ako úžasne sa z toho dostal, aký je urozprávaný, šikovný, múdry na svoj vek. Takých prípadov ako je on — s postvakcinačnou encefalitídou — má veľa a rozhodne nie sú v tak dobrom stave. Náš syn za to vďačí nášmu rozhodnutiu prestať s očkovaním, ktoré mu spôsobovalo také problémy. Sme naozaj šťastní, že nemá žiadne vážnejšie trvalé následky. Je už vyše 4 roky bez záchvatov.

       Čo ma ale veľmi mrzí, že je málo ľudí, ktorí sa poučia z cudzích chýb. Väčšina ľudí si myslí, že im sa to nestane. Áno, nemusí sa im to stať, ale keď sa to predsa len stane práve im, môže byť už neskoro… Rodičia, prosím vás, študujte pred tým, než dáte svoje deti zaočkovať!!!