Donald Trump požiadal k očkovaniu skeptického Roberta F. Kennedyho Jr., aby viedol komisiu pre „bezpečnosť očkovania“

11.01.2017 01:00

The Washington Post10.I.2016

Abby Phillip, Lena H. Sun, Leonard Bernstein & Mark Berman

 

    Pôvodný článok Vaccine skeptic Robert Kennedy Jr. says Trump asked him to lead commission on ‘vaccine safety’
    z angličtiny preložil Ing. Marián Fillo.

 

    Donald Trump požiadal Roberta F. Kennedyho, zástancu (oznamovacími prostriedkami hlavného prúdu — pozn. prekl.) široko odmietanej teórie, že očkovanie spôsobuje autizmus, aby viedol novú komisiu pre bezpečnosť očkovania a integritu vedy, tvrdí Kennedy. Tento prekvapivý krok vyvíja tlak na zavedenú vedu, medicínu a postoj vlády k tejto otázke. Došlo k tomu po stretnutí Trumpa — už dlho kritického k očkovaniu — s Kennedym v mrakodrape Trump Tower. Kennedy stál na čele úsilia o zrušenie zákonov o povinnom očkovaní detí.

Donald Trump (vľavo) a Robert F. Kennedy Jr. (vpravo)    Trumpovi úradníci na žiadosti o komentár k tejto komisii doposiaľ neodpovedali. Kennedy v utorok v predsieni Trump Tower v New Yorku novinárom povedal, že Trump ho zavolal na stretnutie a že prijal miesto v novej komisii. V túto chvíľu nie je presne jasné, akú úlohu bude táto komisia hrať. Kennedy povedal:

„Nastupujúci prezident Trump má určité pochybnosti o súčasnej očkovacej politike a má k nej výhrady. Nezáleží na jeho názore, záleží na vede. Mali by sme čítať vedecké štúdie a údaje a debatovať o vede. Každý by mal byť schopný ubezpečiť sa o tom, že vakcíny, ktoré máme, sú tak bezpečné, ako len môžu byť.“

    Táto správa znepokojila zdravotníkov, ktorí tvrdia, že je nebezpečné dať zástancovi konšpiračnej teórie úradnú moc. Peter Hotez, dekan Fakulty tropickej medicíny na Baylorovej zdravotníckej univerzite (National School of Tropical Medicine at Baylor College of Medicine) a predseda Sabinovho výskumného ústavu očkovania (Sabin Vaccine Institute) — neziskovej organizácie, ktorá sa snaží potláčať, liečiť a odstraňovať očkovaním predchádzateľné a zanedbávané tropické choroby, — k tomu povedal:

„Naháňa to hrôzu. Ťažko si vôbec predstaviť, ako môže niekto menej kvalifikovaný slúžiť v komisii pre vedu okolo očkovania (vakcinológiu). Veda je jasná: množstvo dôkazov nepreukazuje žiadnu súvislosť medzi očkovaním a autizmom. Ako vedec, ktorý vyvíja vakcíny proti chudobných ľudí postihujúcim zanedbávaným ochoreniam, i ako otec dospelej autistickej dcéry hovorím, že nie je ani len malá pravdepodobnosť takejto súvislosti. Autizmus je genetická choroba. Verejné zdravotníctvo USA bude trpieť, ak toto rodiace sa neo-anti-vakcinačné hnutie nebude okamžite zastavené.“

(Nemožno sa diviť, že to naháňa hrôzu človeku, ktorého živobytie vývojára nových vakcín je vďaka Trumpovej a Kennedyho otvorenosti a pravdovravnosti nepochybne vo vážnom ohrození — pozn. prekl.)

    Predtým toto stretnutie oznámil hovorca Trumpovho prechodného teamu Sean Spicer, ktorý povedal, že Trump a Kennedy budú v Trump Tower diskutovať o očkovaní. Trump neprehliadnuteľným spôsobom vyjadril podporu teórii o súvislosti očkovania s autizmom v roku 2015 v republikánskej predvolebnej debate:

„Zoberiete toto malé nádherné bábätko a napumpujete to do neho… Mali sme veľmi veľa prípadov, ľudí, čo pre mňa pracovali, pomaly každý druhý deň, dvojročné nádherné dieťa šlo na očkovanie, vrátilo sa, o týždeň dostalo ohromnú horúčku, veľmi vážne ochorelo a teraz je autistické.“

    Tieto komentáre odsúdili mnohí zdravotníci, ktorí hovoria, že niet dôkazu o tom, že očkovanie vedie k autizmu. V skutočnosti štúdia, ktorá túto myšlienku spopularizovala, bola stiahnutá a zdiskreditovaná ako podvodná (čo nie je pravda; viac v článku: „Další snůška lživé vakci-propagandy od Ludmily Hamplové“ — pozn. prekl.). Viacero vysoko kvalitných štúdií nezistilo žiadnu spojitosť medzi očkovaním a autizmom. (čo taktiež nie je pravda, lebo kvalitné neboli ani omylom; viac k tomu tu, tu, tu, tu, tu a tu — pozn. prekl.)

    Tieto Trumpove názory sú však staré niekoľko rokov. V tweetoch už z roku 2012 vyjadril Trump skepsu voči očkovaniu a v roku 2014 povedal, že „lekári klamali“ o očkovaní. V iných tweetoch Trump hovoril o vakcínach ako o príčine „lekármi spôsobeného autizmu“. V tweete z augusta (cz: srpna) 2012 Trump povedal:

„Hromadné kombinované očkovania malých detí sú príčinou veľkého nárastu autizmu.“

    V predvolebnej debate v roku 2015 tvrdil Trump, že jeho deti boli očkované po malých dávkach:

„Som úplne za očkovanie, ale chcem menšie dávky počas dlhšieho časového obdobia. Pretože zoberiete bábätko, a ja som to videl. Mojim deťom sa dostávalo starostlivosti počas dlhého časového obdobia, vyše dva alebo tri roky.“

    Tieto tvrdenia však Americká akadémia pediatrie (American Acadamy of Pediatrics = AAP) označila za „nepravdivé“ a vydala po tejto predvolebnej debate ostro formulované odsúdenie. Karen Remley, výkonná riaditeľka AAP, povedala:

„Tvrdenia, že očkovanie je spojené s autizmom alebo je nebezpečné vykonávať ho podľa odporúčaného očkovacieho kalendára, boli vyvrátené mohutným množstvom lekárskej literatúry. Tvrdiť opak je ohrozením verejného zdravia. Niet žiadneho „alternatívneho“ očkovacieho kalendára. Odkladanie očkovania na neskôr iba necháva dieťa dlhší čas v ohrození chorobou, nerobí očkovanie bezpečnejším. Je to jasné a jednoduché: očkovanie funguje.“

(Skôr by som povedal, že tvrdiť opak je ohrozením biznisu výrobcov vakcín, ktorí sú výdatnými sponzormi AAP. V skutočnosti tiež sú alternatívnych očkovacích kalendárov stovky, keď prakticky každá krajina (či dokonca časť krajiny) má iný očkovací kalendár. — pozn. prekl.)

    Kennedy bol významným zástancom výnimiek z očkovania z iných než zdravotných dôvodov pre rodičov, ktorí chcú ochrániť svoje deti pred očkovaním, ktoré je vo väčšine štátov USA povinné. Argumentoval tým, že prídavné látky vo vakcínach, obsahujúce ortuť, vysvetľujú súvislosť s autizmom. A tvrdil tiež, že vládni vedci, novinári a farmaceutické spoločnosti sa spikli, aby zatajili túto pravdu pred verejnosťou.
(Ako je aj pravda, viď článok Riziko neurologických porúch spôsobených zložkami očkovacích látok)

    Kennedy povedal na premiére proti-očkovacieho filmu v Kalifornii v roku 2015:

„Sú zaočkované. V tú noc dostanú horúčku 39,5 °C či vyššiu. Zaspia a o tri mesiace neskôr je ich mozog v háji. Toto je holokaust, čo očkovanie spôsobuje teraz v USA.“

 


    Len vďaka dobrovoľným príspevkom čitateľov a poslucháčov môže Sloboda v očkovaní prinášať všetkým ľuďom bezplatne dôležité informácie (nielen) o očkovaní. Ak si myslíte, že naša práca má hodnotu, a ak je to vo vašich možnostiach, prispejte, prosím, na ďalší chod tejto stránky. Každé euro a každý cent je dobrý a srdečne ďakujeme zaň!
    Môžete však priložiť ruku k dielu aj iným spôsobom.