Prix Galien ako nástroj PR kampane farmaceutických molochov (Ad: Vakcína Prevenar 13 získala ocenenie za najlepší liek roka)

16.11.2011 12:05

Ing. Marián Fillo

 

Medaila pre Prevenar 13       Prvá vec, ktorá človeku udrie do očí, keď si číta článok "Vakcína Prevenar 13 získala ocenenie za najlepší liek roka", je, že vakcína nie je liek, lebo nelieči, ale len predchádza chorobe, a to iba v prípade, keď sa očkovanie vydarí, čo nie je ani zďaleka vždy.

       Druhá vec, ktorá zarazí, je, že nejde o skutočnú agentúrnu správu, ale autorom je PR = Public Relations = svojho druhu (prefíkaná) reklama. Kdekoľvek uvidíte ako autora PR, môžete si byť istí, že ide o platenú reklamu výrobcu v článku ospevovaného výrobku.

       Tretia vec, ktorá prekvapí, je, že hoci "O udelení ocenenia rozhoduje jedinečná komisia zložená zo siedmich nositeľov Nobelovej ceny za medicínu", tento rok túto komisiu "viedol nositeľ Nobelovej ceny mieru ..." Tak je to komisia zložená zo samých nositeľov Nobelových cien za medicínu, alebo aj za iné oblasti???

       Pri pohľade na skutočné zloženie "jedinečnej" komisie (kliknite si na "The Committee") však zistíme, že komisia má v skutočnosti členov 12:

 • Dr. Gerald Weissmann
 • Dr. Eric R. Kandel - Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu (2000) - za objavy ohľadne transdukcie signálov v nervovom systéme
 • Dr. Jan T. Vilcek
 • Dr. Walter Gilbert, PhD. - Nobelova cena za chémiu (1980)
 • Dr. Richard A. Lerner
 • Dr. Michael S. Brown - Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu (1985) - za objavy ohľadne regulácie metabolizmu cholesterolu
 • Dr. Joseph Goldstein - Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu (1985) - za objavy ohľadne regulácie metabolizmu cholesterolu
 • Dr. Paul A. Marks
 • Dr. Elie Wiesel - Nobelova cena mieru (1986)
 • Dr. Paul Greengard, PhD. - Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu (2000) - za objavy ohľadne transdukcie signálov v nervovom systéme
 • Dr. Bengt Samuelson, PhD. - Nobelova cena za fyziológiu alebo medicínu (1982) - za objavy ohľadne prostaglandínu a súvisiacich biologicky aktívnych látok
 • Bruno Cohen
   

       Takže výbor sa v skutočnosti skladá z 12 a nie 7 členov, z ktorých nie 7 ale len 5 je nositeľmi Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu. Pritom transdukcia signálov v nervovom systéme zjavne nie je medicínskou záležitosťou, ale záležitosťou fyziológie, čiže za nositeľov Nobelovej ceny za medicínu môžeme považovať nanajvýš 3 pánov z tohto výboru, a ani to nie je celkom isté (trebalo by preskúmať ich objavy, či majú nejaké medicínske rysy, alebo či tiež ide len o záležitosť fyziológie). Máme tu teda dve primitívne lži z pera výrobcu vakcíny (Pfizer - najväčší výrobca medikamentov na svete), a to dokonca v jednej jedinej vete.

       Odhliadnuc od tohto dvojitého nedostatku PR (rozumej: reklamnej) správy, je zjavné že tí 5 nositelia Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu neboli ocenení za objavy na poli virológie, bakteriológie, epidemiológie, infektológie, imunológie ani vakcinológie - ani jeden z nich! Takže je veľmi otázne, či sú ozaj schopní ako-tak objektívne posúdiť skutočnú "prevratnosť" Prevenaru 13 - teda posúdiť, či si (ne)zaslúži toto ocenenie, obzvlášť vo svetle faktu, že po zavedení plošného očkovania Prevenarom sa celkový výskyt ťažkých komplikácií zápalov pľúc ZVÝŠIL.

       Za zmienku tiež stojí, kto iný ešte dostal túto cenu, ktorá sa neudeľuje len v USA, ale aj v Európe, Belgicku, Kanade, Francúzsku, Nemecku, Taliansku, Holandsku, Portugalsku, Španielsku a Veľkej Británii (poradie podľa počtu získaných ocenení - nájdete na stránke https://galienfoundation.org/ na záložke "Hall of Fame"):

 • GlaxoSmithKline (dvorný dodávateľ vakcín pre slovenský detský očkovací kalendár, zapletený do korupcie vo WHO ohľadne vtáčej a prasacej chrípky)
 • Roche (výrobca antivirotika Tamiflu, zapletený do korupcie vo WHO ohľadne vtáčej a prasacej chrípky)
 • Novartis (výrobca vakcín, ktorý sa parádne nabalil na prasacej chrípke, nový zamestnávateľ bývalého riaditeľa programu WHO pre sledovanie chrípky vo svete Klausa Stöhra, vďaka ktorému nakúpili vlády po svete protichrípkové medikamenty za stovky miliónov € - úplne zbytočne)
 • Merck (Merck, Sharp & Dohme = MSD; výrobca vakcín ako napr. Gardasil/Silgard proti HPV, ktorá má na svedomí desiatky (ak už nie stovky) životov, ako aj medikamentu Vioxx s cca 50.000 obeťami na životoch)
 • Pfizer (najväčšia farmaceutická firma na svete, ktorá veľmi pochybným spôsobom presadila povinné očkovanie proti pneumokokom na Slovensku, pritom v žiadnej inej európskej krajine nie je toto očkovanie povinné)
 • Sanofi Aventis resp. Sanofi Pasteur (výrobca jedinej na Slovensku povinnej vakcíny pre dospelých)
 • Janssen-Cilag (dcérska spoločnosť druhej najväčšej farmaceutickej firmy na svete - Johnson & Johnson)
 • Bayer-Schering (firma s nacistickou históriou, ktorá svojho času predávala Heroín ako liek proti kašľu)
 • Bristol-Myers Squibb (firma vyrábajúca vakcíny proti rakovine, i keď vlastne ide o hotové protilátky, nie o vakcíny v pravom slova zmysle)
 • Servier (výrobca lieku proti cukrovke Mediator, ktorý spôsobil okolo 2000 úmrtí)
 • Abbott (výrobca očkovacej látky proti chrípke InfluVac)
 • Astra-Zeneca (materská spoločnosť výrobcu vakcín MedImmune - vyrába Synagis proti RSV a živú vakcínu proti chrípke FluMist, ktorá sa podáva vstreknutím do nosa)
 • Eli Lilly & Co. (firma, ktorej švédsku pobočku dlhé roky viedol Dr. John Virapen, autor bestsellerov "Nežiaduci účinok: SMRŤ" a "Kult liekov")
 • ...
 • Baxter (firma, čo v rámci materiálu na výrobu vakcín proti sezónnej chrípke poslala do rôznych svojich pobočiek aj smrteľný vírus vtáčej chrípky, a teraz sťahuje nové vakcíny proti chrípke kvôli nečakane vysokému množstvu nežiaducich účinkov)
   

       Sú to teda tie najväčšie ryby na poli výroby vakcín či iných medikamentov a prakticky všetci významnejší dodávatelia vakcín, používaných na Slovensku. Dalo by sa bez akéhokoľvek preháňania povedať, že Prix Galien je cena, ktorá slúži ako nástroj PR/reklamnej kampane farmaceutických molochov, pretože ju v zásade dostávajú tí najväčší svetoví výrobcovia vakcín a iných medikamentov. Je to podobné ako rôzne súťaže o auto roka. Za takých 10 rokov sa v oceneniach vystriedajú všetci významnejší výrobcovia áut.

       Na rozdiel od Nobelovej ceny, ktorá sa dáva konkrétnym objaviteľom za konkrétne objavy, Prix Galien dostávajú firmy za svoje výrobky. Napr. v roku 2007 dostala Prix Galien firma Merck za vakcínu Gardasil (na Slovensku sa predáva pod názvom Silgard) proti HPV.

       Pritom je však tiež otázne, nakoľko je udeľovanie Nobelových cien za fyziológiu alebo medicínu objektívne, keďže dnes už vieme, že napr. nositeľa tejto ceny za rok 2008 - Haralda zur Hausena (objaviteľ súvislosti HPV s rakovinou krčka maternice) - nominovala v podstate firma Astra-Zeneca, majiteľka patentov potrebných pre výrobu vakcín proti HPV. Totiž zrejme "čírou náhodou" je predsedom výboru pre udeľovanie Nobelových cien za medicínu Bertil Friedholm, ktorý ešte pred pár rokmi pracoval u Astra-Zenecy ako vedecký poradca. Astra-Zeneca je tiež "čírou náhodou" sponzorom dvoch firiem, ktoré sa o Nobelove ceny starajú, a pričom sponzorstvo sa počíta na milióny €. Otázkou teda je, ako je to s ďalšími nositeľmi Nobelovej ceny za fyziológiu alebo medicínu, vrátane členov amerického výboru pre udeľovanie Prix Galien.

       Zaujímavý je tiež cenník reklamy a vstupného (viď predposledná strana) na gala večer, na ktorom boli uďeľované tieto ceny. Vstupenka pre jednu osobu stála 1.750 $, stôl pre desiatich bol so zľavou za skvelých 15.000 $. Platinoví sponzori (150.000 $) mohli uviesť úvodné slovo svojho generálneho riaditeľa v tzv. Golden Book (zlatá kniha, niečo ako zborník z udeľovania cien, určite v de luxe prevedení na kriedovom papieri, ak nie dokonca viazaný v koži), mohli tam tiež inzerovať atď.

       Celkovo vzaté, ide o extrémne komerčnú záležitosť, takže vôbec neprekvapuje, že bola ocenená najväčšia farmaceutická firma na svete, veď celá Prix Galien je v podstate len a len o zviditeľňovaní farmaceutických molochov, hoci z PR správy to u neznalých ľudí môže budiť dojem, že to je nejaká na komercii nezávislá cena, udeľovaná za prevratné objavy na poli medicíny. Ani omylom, priatelia...

       Zhrnuté: napriek tvrdeniu na webovej stránke, v skutočnosti Prix Galien nie je ekvivalentom Nobelovej ceny na poli medicíny, ale len reklamnou agentúrou farmaceutického priemyslu, ktorá chce budiť zdanie nezávislosti. S ohľadom na to, že Prix Galien získal aj Gardasil - pravdepodobne najkatastrofálnejšia vakcína v dejinách USA, - Pfizer sa naozaj nemá čím chváliť, keď táto cena bola (kto vie za aký obnos?) udelená tohto roku aj jeho Prevenaru 13.

 


Napísanie tohto komentára trvalo autorovi približne 2,5 hodiny čistého času.

Ak sú pre Vás tieto informácie zaujímavé či prínosné, môžete našu činnosť podporiť.

 

Diskusia: Prix Galien ako nástroj PR kampane farmaceutických molochov (Ad: Vakcína Prevenar 13 získala ocenenie za najlepší liek roka)

eticka analyza o predmete clanku

hladajuci rodic | 13.10.2012

https://www.ijph.it/pdf/52/61.pdf

Vakcína nie je liek

smradi | 17.11.2011

Vakcína ale nie je liek! Sám pán profesor Dluholucký sa vyjadril, že vakcína nie je liek podáva sa preventívne zdravým jedincom. Liek sa podáva chorým, vakcína sa chorým podávať nesmie. Tak ako to je? Je vakcína liek alebo nie je?

Re:Vakcína nie je liek

Ing. Marián Fillo | 20.11.2011

Vakcína samozrejme nie je liek, ale tých údajných 7 nositeľov Nobelových cien za medicínu si zrejme nevšimlo, že za výnosného sponzoringu výrobcu ocenili vakcínu a nie liek. To len dokladuje (ne)kompetentnosť toho výboru na udeľovanie cien, alebo možno len (ne)kompetentnosť slovenskej PR agentúry Seesame, pracujúcej pre Pfizer?

Pridať nový príspevok