Ad: Reakcia prof. Dluholuckého na reportáž z XVII. vakcinačného dňa SR

24.10.2011 13:47

Ing. Marián Fillo

 

Toto je reakcia na komentár prof. MUDr. Svetozára Dluholuckého, CSc. k mojej reportáži z XV II. vakcinačného dňa SR.

 


 

       Vážený pán Dluholucký,

 

       nemá zmysel rozoberať zas a znova všetky Vaše "preklepy", keďže očividne nejde o preklepy, ale o systematické zavádzanie verejnosti z Vašej strany (či úmyselné alebo neúmyselné, to nehodlám riešiť). Dám tu len odkazy na články, čo to bližšie rozoberajú:

       To len na margo toho, kto tu v skutočnosti je úplne vedľa.

       Čo sa týka profesionality, snažím sa síce odvádzať profesionálnu prácu, zatiaľ sa však za profesionála označiť nemôžem, pretože (na rozdiel od Vás) túto činnosť nevykonávam ako riadne platený zamestnanec, ani na dohodu o pracovnej činnosti či čokoľvek podobné. Niekoľko ľudí mi síce pravidelne či nepravidelne prispieva na živobytie, avšak celkovo to zatiaľ nevydá ani na minimálnu mzdu. Ale aj tak im ďakujem, keďže vďaka ich nezištnej pomoci aspoň nemíňame svoje úspory tak rýchlo.

       Dve "Slovenská" sú podľa mňa hrubou demagógiou, pretože z epidemiologického hľadiska nie sú problematické skupiny obyvateľov sústredené len vo východnej časti Slovenska. Fotografia električky, poschodového obytného domu v pozadí s Bratislavským hradom na jednej strane, a biednej rómskej usadlosti na strane druhej, je hrubo zavádzajúca. Aj v Kežmarku majú mestský hrad, aj v Košiciach majú električky a mrakodrapy... Nebol by vôbec žiadny problém odfotiť si hlúčik sociálne vylúčených jedincov pred bratislavskou hlavnou železničnou stanicou, k tomu nejakú polo-rozvalinu, využívanú na prespanie bezdomovcami a narkomanmi, alebo rómsku kolóniu na Bratislavskej ulici v Žiline a proti tomu postaviť fotku Kežmarského hradu, nízkopodlažného trolejbusu v Prešove a dómu sv. Alžbety v Košiciach spolu s ozvučenou fontánou a zvonkohrou. Dostali by sme tým úplne opačný obrázok Slovenska, než naznačujete Vy.

       Váš obrázok je zároveň rasistický, pretože podmienky pre šírenie prenosných ochorení, typických pre nízku sociálnu úroveň obyvateľstva, sú rovnako dobré (ak nie ešte lepšie) u bratislavských bezdomovcov, ako u obyvateľov Luníka IX. A tí bratislavskí bezdomovci v drvivej väčšine prípadov sú svetlej farby pokožky.

       Ste s tým obrázkom jednoducho vedľa, pretože Vám zrejme nedochádza, že v oboch Vami definovaných častiach Slovenska sú sociálne vylúčené skupiny obyvateľov, ktoré sú z epidemiologického hľadiska problematickejšie než väčšinové obyvateľstvo. Možno v Žilinskom kraji nie je žiadna dedina s prevahou Rómov, čo o Banskobystrickom kraji povedať nemožno, rozhodne sa však nedá povedať, že by v Žilinskom kraji neboli žiadne rómske osady či kolónie, žiadni intravenózni narkomani, žiadni bezdomovci či iné rizikové skupiny obyvateľov. Asi neviete, že až do odchodu na vysokú školu som žil v Brezne, ktoré je v tej - podľa Vás - horšej časti Slovenska. Rómovia teda pre mňa vôbec nie sú exotickým etnikom, keďže v samotnom Brezne je hneď niekoľko rómskych osád. A môžem povedať, že sú takí i onakí - niektorí celý život len poberali sociálne dávky, prípadne ešte zbierali farebné kovy a lesné plody, a ich typickú arómu bolo cítiť na niekoľko metrov, iní sa živili poctivou prácou, nepáchli, neboli špinaví a boli slušne oblečení. Naproti tomu som mal aj spolužiaka, ktorý vykazoval všetky známky tých "zlých" (epidemiologicky problematických) Rómov, Rómom však nebol.

       Dr. Avdičová k tomuto obrázku povedala zrejme Vaše slová, že tieto skupiny obyvateľov je ťažké dostať na očkovanie, akonáhle opustia pôrodnicu, čím zároveň nepriamo priznala, že na 4. deň sa skoro všetky deti očkujú proti tuberkulóze (TBC) vlastne len preto, lebo sociálne vylúčenú menšinu je ťažké dostať na povinné očkovanie. Z toho - čaro nechceného - zároveň vyplýva, že ak už vôbec sociálne vylúčení občania nejaké očkovanie majú, tak len proti TBC, čo je ovšem v ostrom rozpore s mylným všeobecným názorom, že sociálne vylúčené skupiny obyvateľov sú očkované len vďaka tomu, že je očkovanie povinné. Naopak - nie sú očkované, napriek tomu, že je očkovanie povinné.

       V skutočnosti by teda očkovanie proti tuberkulóze bolo oveľa bezpečnejšie robiť neskôr (ak vôbec), ale väčšina teraz vlastne dopláca na menšinu, čo môžeme smelo nazvať diskrimináciou. Namiesto takýchto rasistických pseudo-argumentov za zachovanie plošného očkovania (nielen) proti TBC sa v Česku radšej rozhodli očkovať len rizikové skupiny a v Rakúsku či Nemecku dokonca neočkovať proti TBC vôbec. Zatiaľ som nepočul, že by sa ktokoľvek z MZ ČR na negatívne dopady tohto rozhodnutia sťažoval.

       Ďalej by som sa rád ohradil voči Vášmu prekrúcaniu. Napísal ste:

"Ste úplne vedľa, ak Ste "hrdý" na to, že ZA je "tá úžasná a dobrá", a divíte sa mi, že BB (miesto kde žijem) som zaradil medzi "tie zlé - úpadkové"."

       Ja som ale napísal:

"Pozoruhodné je, že deliaca čiara prechádza pôsobiskom prof. Dluholuckého - Banskou Bystricou. Mne by mohlo lichotiť, že Žilina je v tej "lepšej" časti Slovenska, ale neviem, čo na túto mapu povedia obyvatelia Liptovského Mikuláša, Popradu, Kežmarku, Prešova či Košíc. Asi by som sa na ich mieste urazil. Však aj v Košiciach majú električky a v Tatrách taktiež."

       Nenapísal som, že som hrdý na Žilinu (a ani nie som) a už vôbec nesúhlasím s tým, že by bola Žilina "úžasná a dobrá". Veď ja sa práve s Vaším delením Slovenska vôbec nestotožňujem a dal som to, myslím, úplne jasne najavo. Tak neviem, či neviete čítať, alebo len nemáte do čoho rýpať, a tak mi potrebujete najprv podsunúť niečo, čo som vôbec nepovedal a ani si to nemyslím, aby ste to následne mohol skritizovať.

       Na dlhodobom politickom zlyhaní v otázke rozvoja Gemera či Spiša sa, myslím, zhodneme. Na čom sa však asi nezhodneme, je riešenie problémov týchto oblastí. Namiesto systematickej snahy o zlepšenie životných podmienok v týchto oblastiach, ktoré by vyriešilo sociálne i epidemiologické problémy, mi nariadenie mimoriadneho očkovania proti nákazlivej žltačke typu A alebo nezmyselné udržiavanie celoslovensky plošného očkovania proti TBC, ktoré je drvivej väčšine občanov viac na škodu než na úžitok, vôbec nepripadá ako skutočné riešenie, ale len ako záplatovanie nohavíc, na ktorých už je viac záplat, než pôvodnej textílie. A to by ste, ako profesor sociálnej práce a docent medicíny, snáď mohol chápať. Je predsa rozdiel medzi vyriešením príčiny problému a nikdy nekončiacim plátaním jeho dôsledkov, následne plátaním dôsledkov plátania (nežiaducich účinkov očkovania) atď.

       Ako profesorovi sociálnej práce Vám asi tiež netreba hovoriť, že výrazná väčšina obyvateľstva Slovenska žije v mestách a že aj mnohí obyvatelia vidieka (zrejme už väčšina) v podstate tiež žijú mestským spôsobom života, hlavne v dedinách okolo väčších miest, ako napr. v Ivánke pri Dunaji či Dunajskej Lužnej. Z hľadiska epidemiológie sú to teda v podstate mestskí ľudia. Takže medzi životom v meste a na "prímestskom vidieku" už nijaké zásadné rozdiely nie sú, snáď len také, že obyvatelia mestským spôsobom žijúceho vidieka to majú do najbližšieho Tesca o 5 km ďalej.

       No a ani napriek údajným dvom neočkovaným dojčatám, čo sa vraj na infekčnej klinike v Brne liečia z miliárnej TBC, sa nezdá, že by českí odborníci na pneumológiu a ftizeológiu vo veľkom plakali nad zrušením plošného očkovania proti TBC v Česku. A chcelo by to upresniť - aké staré deti, z akej sociálnej skupiny, ako a od koho sa nakazili? Pretože rovnako hmlisto môžem aj ja povedať, že trebárs v Bratislave či vo Vyšných Hágoch podstupuje x slovenských očkovaných detí náročné operácie čoby dôsledok očkovania proti TBC, ba dokonca že niektoré z nich to ani neprežijú. V tomto kontexte pripomeniem slová českého hlavného hygienika MUDr. Michaela Víta, PhD. na adresu očkovania proti TBC:

„U novorozenců může očkování závažně poškodit zdraví. V minulých letech dokonce došlo k několika úmrtím.“

       Moje aktivity v oblasti očkovania sú v prvom rade slabo zaplatenou činnosťou, tak neviem, či Vašu výzvu, aby som sa trošku spamätal, mám chápať ako že si mám nájsť nejaké výnosnejšie povolanie... Ak ste to však myslel z odborného hľadiska, tak mi to s ohľadom na vyššie uvedené komentáre Vašich vyjadrení pripadá z Vašej strany ako upozorňovanie na smietku v oku druhého a prehliadanie brvna v oku vlastnom.

 

       S pozdravom

Ing. Marián Fillo

 


Napísanie tohto komentára trvalo autorovi približne 2,5 hodiny čistého času.

Ak sa Vám tento článok páčil alebo bol pre Vás prínosom, poteší nás, ak nás podporíte.

 

Diskusia: Ad: Reakcia prof. Dluholuckého na reportáž z XVII. vakcinačného dňa SR

člen funklubu

Michal | 27.10.2011

Je zaujímavé, že moja obľúbená postavička, reagovala práve na toto. A čo ostatné články zmieňované vyššie. Prečo nereagoval na to? Ale ide sa hádať kvôli slidu?

Re:člen funklubu

Ing. Marián FILLO | 29.10.2011

No buď nestíha, lebo má kopec práce pre Pfizer, alebo nedokázal na nič iné zostaviť ako-tak použiteľný proti-argument.

štúdium medicíny

Janka | 25.10.2011

zrejme pán profesor študoval ako väčšina komunistických detí za slaninu inak by mu titul nikto nedal (chce to grcajuceho smajlíka)

Panebože,

Dezider Lakatoš | 25.10.2011

kto dal tomuto slovenskému géniovi tituly!! V súčasnej dobe by ich neobhájil ani náhodou. Nejde mu to s argumentami za očkovanie, tak teraz ide cez svoje "sociálne cítenie". Naozaj nie je nikto, čo by ho poslal na dôchodok?? Mohol by krmiť holúbky, alebo kačičky...... apoň nejaký osoh!

Ockovanie nie len proti TBC

Martin Kristofcak | 25.10.2011

Ked kupujete akekolvek tovary a sluzby, mate moznost ich reklamovat.
Ako mozno zreklamovat ockovanie, ked dieta to proti comu ho date zaockovat aj tak dostane ? Vysvetlenie ze Ockovanie nechrani proti ochoreniu ale len zmiernuje jej priebeh mi nie je nic platne kedze sa to neda merat, cele je to podvod.
Ak ma byt ockovanie nieco na co ked ma zaockuju do konca zivota neochoriem, tak mozem zacat zvazovat ci sa dam zockovat, dovtedy je ockovanie podvod a uplny nezmysel.
Co ma na toto zmiernenie priebehu povedat Matka 2 deti zijuca na vychode, ktora bezprostredne po tom ako boli jej obidve deti zockovane proti detskej obrne , tuto detsku obrnu dostali...este tak keby cierny kasel alebo nieco co sa da liecit, ale detsku obrnu-postihnutie na cely zivot, je to normalne...?

TBC v Brne

MartinBa | 24.10.2011

Vo viacerych clankoch (aj odbornych, ale neodkladam si to) som zaznamenal ze BCG vakcina nechrani pred samotnou nakazou ale ziernuje priebeh ochorenia, takze ako je to tak, tak by sa tie dve brnenske babatka nakazili tak ci tak.

Re:TBC v Brne

Ing. Marián FILLO | 26.10.2011

No nakaziť by sa nakazili, ale mali by o nie viac než 80% nižšie riziko miliárnej TBC. Tak aspoň tvrdia oficiálne údaje.

Re:Re:TBC v Brne

BuG.ToM | 26.10.2011

V Brne je vysoke zastupenie ciganskeho obyvatelstva, takže je viac ako pravdepodobne, že tieto deti boli prave z tohto prostredia, ale to sa asi nedozvieme...
Moje dieťa som nedal zaočkovat proti ničomu a už ma 4 mesiace, jej zdravotny stav je excelentný, v noci spí aj 8-9 hodin v kuse, je kludná, usmievavá, všímavá a hlavne kojená...
Nik ma nepresvedčí, že pichanie toxickych latok do telicka maleho dietata je v zaujme jeho zdravia, je to najväcsia lož aku som kedy pocul, to už Radicova menej klame :)

Re:Re:Re:TBC v Brne

Martin Kristofcak | 27.10.2011

BuG.ToM
Mas uz za sebou pohovory na RUZv?
Ako vyriesis zobratie dietata do skoly?(nasa MUDr. neda potvrdenie kym dieta nie je zaockovane..)
Dakujem

Re:Re:Re:Re:TBC v Brne

Ing. Marián FILLO | 31.10.2011

Treba zmeniť MUDr.

Pridať nový príspevok