Re:Zákon farmabiznisu nepustí

Jano | 02.02.2014

Pár vecí je pravda, niektoré sú úlety, väčšinou polpravdy.

Pár extra faktov, ktoré zámerne neuviedli:
1. Lekári sú platení podľa počtu ľudí, ktorých ošetrujú, nie podľa počtu ošetrených, takže menej chorých znamená viac voľného času, nie menej peňazí.
2. Univerzity, podobne ako lekárov, platí štát, a to podľa toho, aké kvalitné články napíšu, a čím je to prevratnejšie, tým viac peňazí. Pár empirických disperzných vzťahov pre hexagonálnu mriežku selénu málokoho zaujíma, ale napríklad zistenie, že nejaký populárny liek nefunguje, by bol celkom prekvapením a zarobil veľa (a riadne uškodil tej farmaceutickej firme). Niektorí sa dokonca snažia dokázať platnosť nejakých alternatívnych liečiv, to sa niekedy podarí a začne sa vyrábať vo farmaceutickom priemysle.
3. Farmaceutické firmy ako každé poriadne zlo, napríklad Stalin s Hitlerom, vedú medzi sebou vojny, síce nie frontové, ale patentové. Ak jedna firma zdiskredituje druhú tak, že dokáže, že jej lieky nefungujú a musia byť stiahnuté z trhu, tak jej to pomôže, jednak ochudobní konkurenciu, jednak spopularizuje svoje lieky. Kvôli tomuto neúčinné lieky nepredávajú.
4. Skutočne fungujúci liek za milión eur by zarobil viac ako nefungujúce lieky za dve eurá, bohatí by si to kúpili, keď by potrebovali. Potom by samozrejme vypršal patent a niekto iný by to začal predávať za dve eurá.
5. Pokiaľ si zlý a potrebuješ udržať tajomstvo, tak tých, čo to prezradia nenápadne zabiješ a zničíš informácie, ktoré vyniesli. Stránok hovoriacich o farmeceutickom spiknutí je dosť veľa, evidentne ich ani neberú vážne.
6. O farmaceutickom spiknutí hovoria len šmejdi predávajúci megadrahé placebo (https://personal.tucna.net/medicina-a-alternativni-medicina-z-pohledu-financi/), ktoré nazývajú alternatívna medicína. Tento argument používajú vždy, keď niekto spomenie to, že by sa také zázračné lieky predávali v lekárňach ak by fungovali. Sami sa pritom nevedia zhodnúť a diskreditujú si svoje liečebné metódy navzájom (homeopati proti celistvým, celiství proti bylinkárom, bylinkári proti šamanom,...). A potom to šíria ľudia, ktorým úspešne vymyli mozgy.

A ešte aforizmus na záver:
Ako sa hovorí alternatívnej medicíne, ktorá funguje? Medicína.

Pridať nový príspevok