Re:Re:Re:Terazky som plukovníkem

Ing. Marián FILLO | 01.09.2013

Toto je celé bludný kruh.

Etická komisia nepovolí neočkovať "placebo" skupinu, lebo by tým nejakých 1000 detí údajne ohrozila na živote. Lenže vakcína (iná než tá testovaná), ktorú tieto "placebo" deti dostanú, tiež nie je otestovaná proti skutočnému placebu, takže nevieme, či je alebo nie je poriadne účinná a hlavne bezpečná.

Takže etická komisia na jednej strane chce chrániť zdravie "placebo" detí, lebo ich nechce vystaviť len tak na pospas smrtonosným chorobám, ale na strane druhej zase nechce chrániť zdravie "placebo" detí, lebo ich miesto fyziologického roztoku naočkuje nedostatočne otestovanými (keďže nie proti placebu) vakcínami.

To je u mňa bludný kruh, pretože na to, aby sme zvážili, čo je väčšie riziko, potrebujeme čo najpresnejšie údaje o (ne)bezpečnosti, tzn. test proti placebu. Ale "placebo" skupina vraj z etických dôvodov nemôže zostať nechránená, takže dostane, aby bola chránená, niečo, čoho ako-tak presné riziko nie je známe, lebo to z "etických" dôvodov nebolo otestované. Takže možno tá etická komisia tým "placebo" deťom riziko v skutočnosti zvýšila. Riziko chorôb vieme pomerne presne odhadnúť (ak to nie sú nejaké zbrusu nové mutanty), ale riziko vakcíny, čo neprešla testom proti skutočnému placebu, nevieme čo len trochu presne odhadnúť, takže po správnosti by nemalo byť etické "placebo" skupinu očkovať niečím, čo neprešlo dlhodobým (aspoň 5-10 rokov) testom bezpečnosti proti skutočnému placebu.

Pridať nový príspevok