Re:Re:Re:Nie je fer....

Ing. Marián FILLO | 22.08.2013

Tá besnota možno áno, okolo toho som moc nepátral, tak neviem, čo je však isté, ani detskú obrnu, ani pravé kiahne nepotlačilo očkovanie, ale hygienické opatrenia. Naštudujte si Leicester method, lebo to je práve to, vďaka čomu vymizli pravé kiahne (aj keď nie úplne; tie čo zvýšili boli z politických dôvodov premenované na opičie kiahne). Príklad mesta Leicester v Anglicku je veľavravný a neodškriepiteľný: zaočkovanosť blízka nule (rozhodne pod 10%), ale (na tú dobu) vysoký štandard hygieny a mali s vysokým predstihom najnižšiu úmrtnosť na pravé kiahne (oveľa nižšiu než mestá, kde bola vysoká zaočkovanosť), nie vďaka očkovaniu, ale vďaka vlastnej metóde o 4 pilieroch:
1. Surveillance
2. Isolation
3. Quarantine
4. Sanitation.
Kampaň WHO začala sláviť úspechy nie vďaka očkovaniu, ale až vďaka zavedeniu Leicester method. Mimochodom: proti pravým kiahňam bola zaočkovaná len malá menšina vtedajšieho sveta, tak ako by mohlo očkovanie samo o sebe pravé kiahne vyhubiť? Non-sense!

Detská obrna taktiež nevymizla očkovaním, ale hygienou, keďže ide viac-menej o chorobu špinavých rúk, rovnako ako žltačka typu A. Výnimočne sa môže preniesť aj vzduchom, ale to naozaj výnimočne. Prudký papierový pokles detskej obrny po začiatku plošného očkovania nastal rozdrobením diagnózy detská obrna na niekoľko ďalších (napr. vírusová či aseptická meningitída), ktoré sa už zrazu neuvádzali v kolónke "detská obrna", ale v nejakej inej. Dnes spôsobuje očkovanie proti detskej obrne oveľa viac ochrnutí než divoký vírus.

Takže ani pravé kiahne (variola), ani detská obrna (polio), to ste zaťal úplne vedľa. Tá besnota u divokých zvierat možno. Neviem, nevenoval som sa jej nijak zvlášť intenzívne.

Pridať nový príspevok