Re:Re:Re:Re:hmm

Ing. Marián FILLO | 21.08.2013

Práveže u homeopatie je teoreticky spôsob, ako by mohla fungovať. Voda totiž nie sú len atómy kyslíka a vodíka, ale aj rôzne sily a väzby. Príslušná informácia sa teda nemusí uchovávať v atómoch či molekulách. Pravda, neviem, či homeopatia funguje práve kvôli tomu, každopádne však jej účinnosť je nad účinnosť placeba (30%-40%), takže nejak to očividne ide. Nehovoriac o tom, že u malých detí či zvierat sotva možno hovoriť o placebo efekte, a predsa funguje homeopatia aj u nich.

Skutočná veda sa inak nesnaží tvrdiť, že niečo, čo očividne funguje, nemôže fungovať lebo blá blá blá, ale akceptuje fakty a prípadne sa aj vyrovná s tým, že niečo ešte zatiaľ nevieme vysvetliť.

Na dôkazoch záleží, a najviac zo všetkého u tzv. medicíny, založenej na dôkazoch. Maličký problém však je, že táto medicína jaksi postráda akékoľvek seriózne dôkazy účinnosti a bezpečnosti očkovania, napriek tomu, že očkovanie je vraj jej najväčším vynálezom. Tomu sa hovorí pokrytectvo.

Homeopatia naproti tomu chce liečiť celého človeka, nielen nejaký príznak či malú sadu príznakov. Ťažko potom možno navrhnúť nejakú relevantnú klinickú skúšku na homeopatikum, obdobnú skúške trebárs Paralenu, pretože pri výbere lieku sa zvažuje množstvo rôznych faktorov, nielen jeden-dva príznaky. Ak by mali byť všetky tieto faktory u každého účastníka rovnaké, čo u serióznej klinickej skúšky treba, bude veľký problém nájsť aspoň niekoľko stoviek ľudí s rovnakými príznakmi i ďalšími "parametrami". Preto je značný problém testovať homeopatiká takým spôsobom, ako sa testujú alopatiká, ale to sa netýka len homeopatík, ale aj prakticky akéhokoľvek iného holistického spôsobu liečby.

Homeopatia si však nehovorí, že je medicínou, založenou na dôkazoch, hoci dôkazov o účinnosti a bezpečnosti homeopatie je zjavne viac než u očkovania.

U homeopatie to je naozaj osobné, ako píšeš, ale to osobné skúšanie si aj môžeš dovoliť, lebo Ti nehrozí, že sa ňou otráviš. Teda bolo by to dosť divné - otráviť sa z pár kvapiek vody resp. pár cukrových guličiek, ktoré neobsahujú možno ani molekulu tzv. účinnej látky. Keby si však rovnako experimentoval s alopatikami (čo sa, žiaľ, neraz aj reálne deje), dopadol by si asi dosť zle.

Ale je to inak celkom veselé, že sa navážaš do homeopatie, lebo homeopatiu praktizujú aj inak silne proočkovací pediatri, ako trebárs MUDr. Beáta Nemčoková z Košíc. Asi teda (podľa Teba) nemajú niečo v hlave v poriadku. A to si myslím aj ja, ale zrejme z úplne iného dôvodu než Ty. :-)

Ale to sme urobili veľkú odbočku. Ja osobne homeopatiu neužívam a nepropagujem, takže ma ani veľmi netrápi, čo si kto o nej myslí.

Reč bola o korelácii medzi BIO potravinami a autizmom. A ja Ti hovorím, že to je haluz, a nielen preto, že pred 200 rokmi bolo všetko BIO a žiadny autista, ale aj preto, že síce predaj BIO potravín posledných 30 rokov stále rastie, rovnako tak výskyt autizmu, avšak na to, aby to bola seriózna korelácia, by si musel odsledovať, či tie BIO potraviny jedli autisti alebo ich matky pred tým, ako upadli do autizmu. Inak nemožno hovoriť o akejkoľvek súvislosti. A takéto údaje nemáš, takže je to celé haluz.

Je skutočne možné, že Tebe, Tvojim známym a príbuzným očkovanie neuškodilo (hoci o tom dosť pochybujem), to ale neznamená, že neuškodilo nikomu. Väčšinou sa však v príbuzenstve či okruhu známych takéhoto chválenkára nájde niekto s astmou, alergiami, autoimunitnou chorobou, neurologickými problémami či autizmom, takže to "neuškodilo" je skôr otázkou toho, či si pripustíš alebo nepripustíš možnú súvislosť toho-či-onoho problému s očkovaním, než otázkou skutočne nulových problémov s očkovaním.

Pripúšťať si môžeš čokoľvek, ale na BIO potraviny vs. autizmus nemáš nijakú súvislosť, ba dokonca ani len tú koreláciu nie, zatiaľčo vakcíny vs. autizmus, tam je tých pojiviek celý rad (a korelácií tiež).

S tou osvetou medzi neočkovačmi máš pravdu. Treba sa učiť kriticky myslieť a ja sám mám niekedy dosť práce s tým, aby som vysvetlil niektorým neočkovačom, že ich vývod nie je logický, alebo že sa fakticky mýlia. V tomto ohľade sa snažím ísť príkladom a napísal som už aj pár kritických slov do vlastných radov:
https://www.slobodavockovani.sk/news/par-seba-kritickych-poznamok-do-vlastnych-radov/

Avšak oveľa viac nelogiky a nepodloženosti nachádzam v očkovacom tábore, nemôžem si pomôcť. Je to o to krikľavejšie, že práve očkovači sa zaklínajú vedou, v reále však s vedou nič spoločné nemajú. Nanajvýš tak biely plášť.

Pridať nový príspevok