Re:Statistiky su velmi osemetne

Ing. Marián FILLO | 29.01.2013

Nakoľko viem, tak taký Infanrix Hexa sa nepoužíva ani v Číne, ani v Indii, ani v Afrike, ani v USA, takže bod 1 viac menej padá.

S 2. súhlasím. Je to viac menej tým, že rodičia nie sú ani len inštruovaní pediatrom či kýmkoľvek iným, aby takéto veci hlásili.

Boli oslovení lekári z rôznych kútov Slovenska - práve vďaka internetu to bolo možné a úplne jednoduché. Oslovených bolo viac, ale len títo odpovedali. Reprezentatívny výber lekárov ani nie je dosť dobre možné dosiahnuť, pretože spravidla drvivá väčšina neodpovie a pri skupine cca 1200 pediatrov nám menšina vychádza na pár desiatok kusov, čo je - prísne štatisticky vzaté - príliš málo na ďalekosiahle závery.

Maily od pediatrov sú skôr ukážkou a potvrdením, že podozrivo nízky počet pediatrami hlásených NÚ je u nás skôr štandardom než výnimkou. Ostatne, sumárne štatistiky ŠÚKL sú toho jasným dôkazom.

Bod 4. môžete uplatniť na prakticky akýkoľvek výskum/prieskum v oblasti medicíny. Vždy sa dá nájsť x ďalších (neuvažovaných) faktorov, ktoré by mohli mať (menší či väčší) vplyv na výsledok.

Pridať nový príspevok