Re:přenašectví

Renáta Krausová | 21.01.2013

Milá pani doktorka,
rozumiem, čo píšete o prenášaní ochorení a súhlasím s Vami. Zaujalo ma však, že spomínate, že neočkovaný chlapček mal napokon postihnutý mozok. Áno, spomínate špecifickú situáciu krátko po vojne, no i tak, nenapĺňa ma to zrovna pokojom. Skôr mi vyvstáva v mysli konštrukcia typu - zabránilo by sa poškodeniu jeho mozgu, ak by bol tiež očkovaný proti tomuto ochoreniu ako jeho sestra?... Táto téma ma desí, pretože neviem, kde je pravda... Obávam sa, že nadmerné očkovanie našej mladej populácie neprinesie nič dobré (najmä, keď k nemu pripočítame aj všetku ďalšiu záťaž - nezdravé potraviny, toxické životné prostredie, zlý životný štýl...). Verím, že prípady ťažkých zdravotných postihnutí, ktoré sa dávajú do súvislosti s očkovaním, s ním aj naozaj súvisia. No zároveň mám obavu presne z takých situácií, ktoré spomínate v prípade tohto chlapčeka a prenesenia ochorenia. Nie som jednoznačný zástanca očkovania, ale ani jeho jednoznačný odporca. O pár rôčkov budem azda babička a objíma ma hrôza, keď si pomyslím na to, že toto je téma, kde nemám celkom jasno... I keď sa veľmi usilujem, aby sme boli zdraví vďaka správnej životospráve... a verím, že sme na správnej ceste, keď napríklad v období chrípky sa neinfikujeme od chorých ľudí, aj keď sme s nimi v kontakte. Predsa len obava z prenesenia vážneho ochorenia na malé dieťa vo mne hlodá. Zvládol by stret s vážnym infektom aj nezrelý imunitný systém dieťaťa? Stretávam sa s argumentom mamičiek, ktoré vravia, že nemusia dať očkovať svoje deti, lebo sú i tak chránené tým, že väčšina detí v okolí je zaočkovaná... Vo svetle Vašich slov je teda tento argument chabý a neradno sa naň spoliehať. Ako teda postupovať, aby sa človek nevystavil riziku ochorenia a zároveň sa ani nevystavil riziku v dôsledku negatívnych účinkov vakcín. Inú cestu, ako posilňovanie imunitného systému, nepoznám. Ale čo v prípade našich najmenších??? Ďakujem Vám za Vašu prácu i za všetky informácie, ktoré sa tu nachádzajú.
Prajem Vám všetko dobré.

Pridať nový príspevok