Re:...z pohľadu dieťaťa...

Ing. Marián FILLO | 06.12.2012

Súhlasím s Vami, Zuzana.

Tento uhol pohľadu som v článku veľmi nerozoberal, hoci to s tým bojom za slobodu a odporom k diktatúre vlastne dosť súvisí.

Každopádne platí, že ak my chceme dopriať našim deťom, aby neboli očkované, rovnako tak by sme mali dopriať tým rodičom, čo sú presvedčení o výhodách očkovania a ich prevahe nad výhodami neočkovania, aby dali svoje deti zaočkovať. Možno potom zistia, že urobili chybu, a možno aj nie. Každopádne, keď už slobodu, tak pre všetkých, čo sú ochotní niesť za svoje rozhodnutia zodpovednosť, rovným dielom.

To si však vyžaduje plnú informovanosť aj tých rodičov, čo očkovať chcú, a táto informovanosť tu skrátka nie je, pretože drvivá väčšina detských lekárov fláka svoju povinnosť poučiť rodičov aj o vážnych možných nežiaducich účinkoch očkovania (aspoň v rozsahu príbalového letáku), ale niekedy aj samotní očkujúci rodičia o tom vyslovene nechcú počuť, zatvárajú oči aj uši. Už sa napr. stalo, že lekárke, čo poctivo informovala o nežiaducich účinkoch očkovania, vynadali, že čo ich straší... Absurdné, no nie?

Podľa mňa by ako neočkovanie tak aj očkovanie malo byť podmienené testom, v ktorom by rodičia preukázali, že sú si vedomí možných následkov svojho rozhodnutia. Tým by sa mohla zabezpečiť aká-taká informovanosť a tým aj zodpovednosť.

V súčasnosti totiž nemožno hovoriť o zodpovednosti u drvivej väčšiny očkujúcich rodičov, keď ani len netušia, aké vážne následky by očkovanie ich bábätka/dieťaťa mohlo mať.

Pridať nový príspevok