Re:kazda minca ma dve strany

Ing. Marián FILLO | 11.11.2012

Milá kiksi,

podľa Vašej logiky by sa zrejme mali vo veľkom znovu objaviť aj mor, cholera, týfus či šarlach po tom, ako sa proti nim prestane očkovať, lenže, hopla, proti moru, cholere a týfusu sa u nás nikdy plošne neočkovalo (takže ani nie je s čím prestať) a proti šarlachu dokonca doposiaľ nie je vyvinutá žiadna vakcína.

Čo by sa však mohlo teoreticky vrátiť, sú osýpky, príušnice, ružienka a čierny kašeľ, tzn. bežné detské choroby, na ktoré úmrtnosť klesla takmer na nulu už pred vynájdením či plošným nasadením vakcín proti nim (a teda tento pokles nemožno pričítať očkovaniu), prinajhoršom počas vojny bola zvýšená, ale potom zase klesla.

A tieto bežné detské choroby mi naozaj vrásky nerobia, pretože na následky očkovania zomrie na Slovensku i v Európe oveľa viac detí než na následky týchto štyroch chorôb (pre Vašu informáciu: tieto choroby nespôsobili na Slovensku nijaké úmrtie už najmenej 10 rokov). Len treba vedieť, ako na ne, a nie sa spoliehať, že to bude vedieť Váš lekár. S najväčšou pravdepodobnosťou nebude.

S potenciálnym obviňovaním si starosti tiež nerobím. Dnes sa na Slovensku obviňuje hlava-nehlava a nikoho to netankuje. Každopádne, takéto obvinenie nedáva zmysel, lebo keď tí "uvedomelí" rodičia mali svoje dieťa zaočkované, tak by sa to zaočkované dieťa predsa nemalo nakaziť od nezaočkovaného. Jedine teda, že by očkovanie nebolo účinné, lenže ak nie je, tak:
1. načo sa potom vôbec očkuje?
2. načo by potom malo byť očkované to nezaočkované dieťa?

Pridať nový príspevok