Re:Re:len tak dalej

Ing. Marián FILLO | 26.10.2012

Pokiaľ viem, tak prvý zákon o očkovaní bol u nás v platnosti ešte za Márie Terézie, po rozpade Rakúsko-Uhorska tuším už v r. 1919 bol ďalší zákon o povinnom očkovaní, teraz už česko-slovenský. Ale to boli iba pravé kiahne. Ostatné povinné očkovania prišli až po 2. svetovej vojne.

Vírusy a baktérie samozrejme spôsobujú choroby a neraz aj úmrtia, otázkou však je, čo majú spoločné ľudia vážne poškodení alebo zabití vírusom/baktériou. Častokrát by sa došlo na to, že to boli
a) podvýživení
b) ťažkí fajčiari
c) alkoholici
d) vyslovene nezdravo sa stravujúci ľudia (čo sa, žiaľ, stále týka väčšiny obyvateľov SR i ČR)
e) ľudia s rizikovým povolaním (napr. lekári, prichádzajúci do styku s krvou pacientov) a/alebo správaním (napr. promiskuita)
f) ľudia, žijúci v chronickom strese
g) ľudia s ničivými rodinnými vzťahmi
h) nedojčené deti
atď.

Skrátka, nájde sa mnoho rizikových faktorov. V prípade, že niekto chce alebo musí byť v rizikovej skupine, nech sa - pre mňa za mňa - dá zaočkovať, ak chce.

Ale nech nenútia žiadne očkovanie všetkým bez rozdielu, a už vôbec nie tým, čo sa zodpovedne starajú o svoje zdravie, zdravie svojich detí, svoje vzťahy, vyhýbajú sa rizikovým faktorom atď.

Mimochodom: jedna dávka vakcíny proti meningokokom (u detí do 1. narodenín je schválená len vakcína proti séroskupine C) nestačí na vytvorenie akej-takej imunity. Na to treba dávky aspoň dve. Takže v 3 mesiacoch by Maroškovi nepomohlo absolútne nijaké očkovanie - ani keby ten vinný meningokok bol zo séroskupiny C.

Takže ten Váš poukaz na očkovanie dojčiat proti meningokokom je v tomto prípade úplne mimo.

Pridať nový príspevok