Re:Risknete i tetanus a TBC?

Ing. Marián FILLO | 19.01.2013

Možno by ste tiež mal vedieť, že očkovanie "proti TBC" v skutočnosti vôbec nebráni vzniku TBC. Ak vôbec niečomu zabráni (aj to len s pomerne nízkou pravdepodobnosťou), tak sú to niektoré vcelku vzácne ťažké komplikácie tuberkulózy. Ale samotnej TBC nezabráni a aj u tých ťažkých komplikácií sa na to vôbec nedá spoľahnúť.

Ako na tom bola v 30. rokoch tá spolužiačka starej pani učiteľky s dezinfekciou rany peroxidom vodíka? A ako na tom bola s vitamínom C, ktorý je (vedecky dokázané) účinný okrem iného aj ako priamy protijed proti tetanovému toxínu?

Tetanus je samozrejme veľmi škaredá choroba, ale dá sa mu celkom lacno a účinne predísť - a bez vážnych nežiaducich účinkov, ktoré prinajmenšom u menšej (ale významnej) časti očkovaných obnáša očkovanie proti tetanu.

Zaujímavé tiež je, že niektoré deti majú práve PO OČKOVANÍ (okrem iného) nežiaduci účinok, zvaný "tetanový mostík". Ide v podstate o otravu nervovej sústavy, aká sa deje aj u rozvinutého ochorenia na tetanus, takže príznaky sú veľmi podobné. Vzhľadom k dnes už radikálne zníženej expozícii tetanovým baktériám a dramaticky zvýšenej dostupnosti dezinfekcie a osvete o jej potrebe (oproti stavu spred 80 či 100 rokov) je dnes oveľa pravdepodobnejšie, že si niekto zažije "šíleně prohnuté tělo v křeči" po očkovaní než pri skutočnom tetane.

Ale pokiaľ sa (z pre mňa nepochopiteľných dôvodov) viac bojíte tetanu než očkovania proti nemu - pokojne sa dajte proti tetanu zaočkovať/preočkovať - na vlastné riziko.

Pridať nový príspevok