Re:Re:Re:Re:Re::)

Ing. Marián FILLO | 06.05.2012

Celé to je o pochopení, že na zabitie vetchého starca stačí podstatne menšia dávka než by bola potrebná na zabitie zdravého dospelého, ktorému by bolo treba MOŽNO AŽ (v prípade super odolných zdravých dospelých) 800 dávok, ale v drvivej väčšine prípadov stačí aj PODSTATNE MENEJ.

Však to nie je o ničom inom, len si naštudovať a pochopiť, čo to je LD100 (Lethal Dose for 100%).

Takže rozhodne nie 800x. Veď na drvivú väčšinu zdravých dospelých stačí podstatne menej než 800x (tzn. trebárs LD95 bude výrazne menej než 1 g).

Ktorému dôchodcovi treba koľko vakcín Pneumo 23 aby ho to zabilo? To je prudko individuálne v závislosti od zdravotného stavu daného dôchodcu, jeho aktuálnej schopnosti zvládať toxickú záťaž, veľkosti jeho tela apod. Celý vtip je v tom, že starí ľudia v domovoch dôchodcov, ktorých očkujú proti pneumokokom zo všetkých najviac, sú už spravidla CHRONICKY CHORÍ, čiže na to, aby ich to dorazilo, stačí podstatne menej než 800x Pneumo 23, čo by bola dávka potrebná na zabitie AKÉHOKOĽVEK dospelého, navyše ZDRAVÉHO dospelého, a to ten dôchodca už spravidla nie je.

Koľko vakcín Pneumo 23 teda treba na zabitie jedného zo 100 chronicky chorých (LD1)?
Toto je pre mňa veľká NEZODPOVEDANÁ OTÁZKA, pritom ZÁSADNÁ otázka. Možno pri zobratí do úvahy aktuálneho zdravotného stavu dôchodcovskej populácie na Slovensku to bude len 1 vakcína. Možno dokonca tá 1 vakcína Pneumo 23 bude stačiť na zabitie 2% vetchých chronicky chorých starcov (LD2), možno to dokonca bude 10% (LD10)... NEVIEME!

A čo je na tom najlepšie - celé to je úplne zbytočným rizikom, pretože očkovanie proti pneumokokom u starých ľudí NEFUNGUJE:
https://www.slobodavockovani.sk/news/ockovanie-dochodcov-proti-pneumokokom-bude-zrusene-kedze-nefunguje/
Presne tak, ako u nich nefunguje očkovanie proti chrípke, keďže to množstvo antigénov, ktoré bežne stačí na vyvolanie primeranej imunitnej odpovede u zdravého dospelého, nestačí u starca:
https://www.slobodavockovani.sk/news/stvornasobne-silna-super-vakcina-proti-sezonnej-chripke-agresivne-vnucovana-seniorom/

Takže áno - je to o matematike. A o toxikológii. A o geriatrii.
O SPRÁVNE APLIKOVANEJ MATEMATIKE.

Pridať nový príspevok