Re::)

Ing. Marián FILLO | 01.05.2012

Niekto tu asi nevie poriadne čítať a ešte svoju neschopnosť vystavuje na obdiv. Tak pre nepozorných presná citácia:

"Injections of phenol have occasionally been used as a means of execution. In particular, phenol and cyanide injections were used as a means of individual execution by the Nazis during the Second World War. Originally used by the Nazis in 1939 as part of Action T4, phenol, inexpensive, easy to make and quickly lethal, became the injectable toxin of choice as part of Nazi Germany's "euthanasia" program. Although Zyklon-B pellets, invented by Gerhard Lenz, were used in the gas chambers to exterminate large groups of people, the Nazis learned that extermination of smaller groups was more economical via injection of each victim, one at a time, with phenol. Phenol injections were given to thousands of people in concentration camps, especially at Auschwitz-Birkenau. Approximately one gram is enough to cause death."
https://en.wikipedia.org/wiki/Phenol#Second_World_War

To je vážne tak obrovský problém prečítať si komplet celý článok a v prípade pochybností o uvedených údajoch preskúmať v článku uvedené odkazy na zdroje???

Nie je tam nikde "one gram per kilogram of body weight" ale len "one gram". Huh? Pánu "Answer"-ovi to ale "asi nesedí do kontextu" že???

Navyše, drvivá väčšina údajov o toxicite býva udávaná pre ústne podanie (zjedenie) nie pre injekčné podanie. Tu ale ide jednoznačne (v oboch prípadoch) o injekcie.

Ani to pán "Answer" nevie, že šnupnúť si nejaké množstvo koxu a pichnúť si to isté množstvo koxu je fest veľký rozdiel???

Pridať nový príspevok