Re:Re:Re:dodatek

Ing. Marián FILLO | 05.01.2013

Pokiaľ ide o chrípku, tak asi drvivá väčšina.

Spomedzi povinných očkovaní najmenej obľúbeným očkovaním bola tuberkulóza, kým ju nezrušili. Tam to možno bola aj väčšina, čo bola proti, ale ruku do ohňa za to nedám.

No a potom asi pneumokoky sú najspornejšie. Mnohí pediatri by proti nim svoje deti očkovať nedali, hoci ostatné povinné očkovania schvaľujú. Čo sa pneumokokov týka, tak odhadujem takých 10%, možno 20%, že je vyslovene proti, hoci odkedy sa stali pneumokoky povinnými, tak väčšinou držia hubu a krok.

Potom tipujem že MMR by si odpustilo možno nejaké-to % pediatrov, ale isto menej než 10%. Možno by však niektorí z nich chceli rozdeliť vakcínu na samostatné zložky a proti ružienke očkovať len dievčatá pred pubertou, proti mumpsu zase len chlapcov. Takých asi bude o niečo viac než tých, čo MMR vôbec neuznávajú.

Z Hexy by možno nezanedbateľná časť pediatrov bola ochotná vypustiť žltačku typu B, ale netrúfam si na žiadny odhad. Potom možno hemofily, hmmm...

Čo je také najpevnejšie resp. najobľúbenejšie, to je štvorica záškrt-tetanus-čierny kašeľ-detská obrna. Paradoxne, práve očkovanie proti detskej obrne je u nás prakticky úplne zbytočné (pár stoviek prípadov ročne v Nigérii, Čade, Afganistane a Pakistane, čo sa nás teda fakt netýka, posledný prípad u nás bol v r. 1960), a záškrt tiež u nás nie je zrovna aktuálny (posledný prípad bol v r. 1980). Očkovanie proti čiernemu kašľu zase nie je nejak veľmi účinné a po troch rokoch od očkovania už vôbec nie
(hoci interval medzi dávkami je 5 a 7 rokov).

Nakoniec zostáva tetanus ako zrejme najpevnejšie očkovacie presvedčenie (tipujem, že vyše 99% pediatrov by na tetane trvalo, aj keby na ničom inom nie), hoci malé dieťa do 2 rokov prakticky nemá šancu sa nakaziť a aj potom je šanca veľmi nízka. Napr. zásah bleskom je oveľa pravdepodobnejší než to, že dieťa v našich podmienkach dostane tetanus.

Ale to sú len moje odhady. Osobne viem možno o takých 10 pediatroch na Slovensku, čo sú osobne viac proti alebo vyslovene proti očkovaniu ako takému (ale možno nepoznám všetkých), zvyšok selektívne - ako proti čomu. Napriek prípadnému odmietaniu toho-ktorého (alebo akéhokoľvek) očkovania, ak ešte vykonávajú pediatrickú prax, tak očkujú, lebo keby to odmietli, dostali by mastnú (v podstate likvidačnú) pokutu.

Pridať nový príspevok