Re:umrtnost osypky

Ing. Marián FILLO | 22.07.2012

Tá úmrtnosť sa netýka detí ale všetkých osôb. Je veľmi pravdepoodné, že podstatná časť z nich budú dospelí, nie deti. V takom prípade stačí riešiť ochranu pred osýpkami pred pubertou.

Druhá vec je, že úmrtnosť na osýpky sa zvýši
1. 5x ak sa použije chemický prostriedok na zrážanie teploty (antipyretikum, napr. paracetamol, ibuprofen alebo kyselina acetylsalicylová)
2. 7x ak sa nepodá megadávka vitamínu A.

Vzhľadom k súčasnej praxi, kedy sa obe tieto pravidlá ignorujú, možno skonštatovať, že úmrtnosť na osýpky by mohla byť vďaka ich rešpektovaniu 5x7 = 35x nižšia než je. To by znamenalo úmrtnosť u 1 zo 100.000 chorých na osýpky.

Pre porovnanie: bežná dojčenská úmrtnosť (dieťa zomrie do 1 roka od narodenia) na Slovensku je okolo 5 na 1.000 živo narodených detí, tzn. 500x vyššia než by bola úmrtnosť na osýpky, keby sa liečili správnym spôsobom.

Ešte inak: keby všetky deti z ročníka dostali osýpky (čo je dnes už úplne uletená predstava), tak to vyjde na jedno úmrtie za 2 roky. Keďže však počty osýpok na Slovensku počítame na prstoch, vychádza to na jedno úmrtie na osýpky za stovky rokov.

Stručne: pravdepodobnosť, že neočkované dieťa na Slovensku ochorie na osýpky a umrie na ne, je extrémne blízka nule.

Pridať nový príspevok