Re:Re:Re:korektne fakty

Ing. Marián FILLO | 07.09.2011

Súhlasím s Vami.

Len by som rád vedel, čo je nekorektné na argumente, že "Keď na tú-ktorú chorobu ochorie oveľa viac ľudí proti nej očkovaných než proti nej neočkovaných, je to dôkazom nedostatočnej účinnosti očkovania"?

Mimochodom: 99% zaočkovanosť proti čiernemu kašľu na Slovensku je fikcia. S plošným očkovaním proti čiernemu kašľu sa začalo v roku 1953. Tí, čo sa narodili predtým (v zásade teda drvivá väčšina dnešných dôchodcov) teda zrejme proti nemu očkovaní nie sú (ledaže by sa sami dali iniciatívne doočkovať, čo sa v pár prípadoch nedá vylúčiť).

Možno teda hovoriť o 99% zaočkovanosti určitých ročníkov, ale rozhodne nie celej populácie.

Vtipné však na tom je, že tí, čo ochoreli, takmer nikdy neboli z tejto vekovej skupiny, čiže vcelku početná skupina (momentálne približne 20%) neočkovaných vykazuje (aj pomerne) oveľa menší počet ochorení než očkovaná väčšina.

Samozrejme, dalo by sa namietnuť, že priebeh čierneho kašľa sa mení vekom v prospech starších, na druhú stranu však ľudia v dôchodkovom veku už zvyčajne majú na krku nejakú chronickú chorobu (ak nie viac), ktorá ich šance voči takémuto ochoreniu oslabuje...

Pridať nový príspevok