pre vysvetlenie istych veci

martin | 01.02.2011

V texte komentára sa uvádza:
"Nemáme spoľahlivé súhrnné údaje o tom, ktoré typy HPV a ktoré typy pneumokokov sú na Slovensku dominantné. Napriek tomu však ŠÚKL schválil (žeby na podnet ÚVZ SR na radu PSPI?) vakcíny Cervarix (GlaxoSmithKline) a Silgard/Gardasil (Merck, Sharp & Dohme (MSD) resp. Sanofi Pasteur MSD) proti HPV"
Môj komentár: ŠUKL priamo neschvaľoval asi nič - väčšina liekov v súčasnosti sa schvaľuje centrálnou EU registráciou na EMA (EMEA v minulosti). A pri registrovaní lieku nejaký UVZ SR alebo PSPI nehrá žiadnu rolu - práve naopak, až potom, ako liek zaregistrujú sa stane verejnosti dostupná dokumentácia lieku. Najskôr EMA liek musí zaregistrovať a až potom si môže úradnik z UVZ SR prečitať pribalovy leták a SPC lieku (skor ho totižto ani nemože mať k dispozicii).

To, že NCZI nemá informácie o tom aké sérotypy HPV koluju v našej populácii este nemusí znamenať, že takéto údaje nie su. Proste NCZI takéto údaje nemá, nezbiera ich - asi mu to nevypýva z jeho štatútu činnosti...., treba skusiť hľadať niekde inde - lokálne lekárske pracoviská, miestny odborníci, prípadne orientovať sa podľa údajov z okolitých krajín (treba si uvedomiť že NCZI nie je zamenarný na výskum - ale iba zhromažďuje dáta - ak nemá definovanú povinnosť mať dáta o sérotypoch HPV - tak takéto dáta nemá).
Ohľadom nežiadúcich účinkov - čo sa týka nahlásených nežiadúcich účinkov či už UVZ SR alebo SUKL je zavisly od toho, ako to nahlasujú lekári - ale aj pacienti. Takže ak lekár, alebo pacient ten nežiadúci účinok nenahlási - potom príslušné úrady o tom nevedia - je to teda o kvalite hlasnej služby. ( teda o tom, ako to nahlasujú lekári, ale aj tom, ako k tomu pristupujú pacienti)

Pridať nový príspevok