*

Matej | 27.08.2013

Nezvyknem komentovať články ani zapájať sa do diskusií na internete, ale celé hnutie za slobodu v očkovaní ma vyvádza z miery...

Nevadí mi ani tak všeobecná vzdorovitosť hnutia proti preukázateľným argumentom, donekonečna omieľané referencie, ktorých kvality sú prinajlepšom sporné, naviac často vychádzajú z úst ľudí, ktorých kvalifikácia v obore je na úrovni zanieteného amatéra. Konšpirátorstvo je v móde, ľudia veria v oveľa naivnejšie veci, a bránia ich oveľa horlivejšie.

Čo ma zaráža je maniakálna sebeckosť ľudí zapojených v tomto hnutí. Hlavným argumentom nastávajúcich mamičiek totiž spravidla nie je neúčinnosť vakcín ani žiadna so sofistikovanejších častí mýtu, ale hlavne vedľajšie účinky vakcinácie - teda riziká. Zaráža ma to, že ľudia, ktorých poznám a nedali zaočkovať svoje dieťa, nie sú presvedčení o tom, že vakcinácia vo svete je zbytočná, kotraproduktívna a nebezpečná to je im v podstate jedno. Dieťa nezaočkovali, pretože existuje šanca, že by sa prejavili vedľajšie účinky očkovania, o ktorých nie sú pochybnosti, že existujú, spomínajú sa v príbalových letákoch vakcín a žiaden lekár o nich nepochybuje, ako nepochybuje o tom, že väčšina liečiv môže mať vedľajšie účinky (nehovorím teraz o autizme ani o ortuti vo vakcínach ani o ničom podobnom).

Ide o to, že očkovanie, ako každá ľudská činnosť, prináša isté riziko, na ktorom sa títo ľudia nechcú podieľať - no napriek tomu sa chcú podieľať na prospechu v podobe kolektívnej imunity. Všetci ľudia podstupujú toto malé riziko (ktoré ale môže mať fatálne následky), pre zvýšenie životnej úrovne spoločenstva - nerobíme to iba pre seba, robíme to pre všetkých, lebo rovnako ako sa pri verejnom zdraví zdieľa úspech, zdieľa sa aj neúspech.

Vedľajšie účinky očkovania a sebecký strach sú základom hnutia proti očkovaniu - zbytok "argumentov" iba uľahčuje svedomiu. Lebo uľahčenie svedomiu treba, ak viem, že som kvôli blahu svojmu ohrozil bezpečnosť ostatných, že som zlízal smotanu, zatiaľ čo iba druhý podstúpili riziko.

Pridať nový príspevok